Trwa ładowanie...
d1vo0k1
05-02-2015 16:13

UOKiK i MF będą monitorować działania banków w zw. z obsługą kredytów w CHF

Warszawa, 05.02.2015 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Ministerstwo Finansów będą monitorować działania 27 banków dotyczące obsługi kredytów we frankach szwajcarskich i sprawdzać, na ile banki wywiązują się ze swoich deklaracji i zobowiązań złożonych przed Komitetem Stabilności Finansowej, dotyczących restrukturyzacji kredytów w CHF, poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów i UOKiK-u.

d1vo0k1
d1vo0k1

"UOKiK wszczął już postępowanie wyjaśniające wobec wszystkich banków, które udzielały kredytów w CHF. Po pierwsze, sprawdzamy uwzględnianie ujemnych stawek LIBOR. Weryfikujemy, czy banki dokonywały jednostronnej zmiany umowy dotyczącej oprocentowania. Pytamy o plany banków dotyczące wysokości kursów kupna i sprzedaży CHF, także o to, czy banki żądają od kredytobiorców dodatkowych zabezpieczeń i zasad, na jakich odbywa się przewalutowanie kredytu - czy jest to kurs niższy niż w tabeli kursowej banku" - powiedział prezes UOKiK Adam Jasser podczas konferencji prasowej. To dotyczy wszystkich 27 banków.

Urząd oczekuje odpowiedzi banków do końca tego tygodnia, a następnie zakłada stały cotygodniowy monitoring zachować banków.

"Będziemy co tydzień prosili banki, żeby relacjonowały nam w sformalizowany sposób informacje na temat umów" - powiedział prezes.

Jasser poinformował także, że Urząd zbiera sygnały od klientów i weryfikuje informacje na temat tego, jaki bank z jaką ofertą wyszedł po 15 stycznia za pośrednictwem infolinii.

d1vo0k1

"Na podstawie tych ankiet chcemy sporządzić listę najlepszych praktyk i ranking banków. Chodzi o to, jakie są najlepsze spready oferowane na rynku, które banki uwzględniają zerowy spread, ujemną stawkę LIBOR. Chodzi o to, co oferuje bank na tle konkurencji, aby banki mogły porównać, co jest dostępne i do czego warto pretendować" - podkreślił minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji.

Zapytany o to, jaka jest rządowa propozycja rozwiązania kwestii "frankowiczów", minister powiedział, że obecnie wszelkie działania są skupione na promowaniu tego, co przynosi skutek natychmiast.

"Nie jestem zwolennikiem omawiania propozycji, które nie są w pełni gotowe. Ich jest w sferze publicznej raczej za dużo niż za mało. Rolą rządu jest dbanie o interesy wszystkich uczestników rynku w Polsce. W takich granicach powinniśmy się obracać, rozważając wszystkie propozycje. Problem bieżącego problemu regulowania rat kredytów jest teraz mniejszy niż na początku roku" - podkreślił minister.

"Ta propozycja, jak i wszystkie inne - jeżeli ma być systemowa - musi uwzględniać też interesy depozytariuszy, podatników. Jeżeli miałby nastąpić w wyniku tego gwałtowny wzrost stóp procentowych lub deprecjacja złotego, to nie może być ona obowiązująca" - zaznaczył.

d1vo0k1

Szczurek poinformował, że jeśli chodzi o propozycję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Andrzeja Jakubiaka, dotyczącą memoriałowego ujęcia strat z tytułu przewalutowania kredytów z CHF na PLN, które mają być ponoszone przez kolejne 20 lat przez banki, to jest to na pewno kwestia "do przepracowania".

"To jest bardzo trudne do osiągnięcia i żaden audytor się pod tym nie podpisze" - powiedział Szczurek.

Minister poinformował, że w ciągu miesiąca Ministerstwo Finansów powinno mieć gotowy projekt rozporządzeń sprawie zmian dotyczących reguł opodatkowania przychodu związane go z restrukturyzacji zadłużenia z tytułu kredytów.

(ISBnews)

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1