Trwa ładowanie...

UOKiK: ITI i Canal+ mogą stworzyć wspólną platformę satelitarną

Spółki ITI i Canal+ mogą utworzyć wspólną platformę satelitarną - taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa została przekazana do Urzędu przez Komisję Europejską na wniosek uczestników koncentracji.

UOKiK: ITI i Canal+ mogą stworzyć wspólną platformę satelitarnąŹródło: AFP, fot: Patric Klin
d4gx7rt
d4gx7rt

Co emituje canal+ możesz sprawdzić na stronie z programem telewizyjnym - tv.wp.pl

UOKiK prowadził od kwietnia 2012 r. dwa postępowania w sprawie koncentracji. Jedno dotyczyło przejęcia przez Groupe Canal+ kontroli nad spółką N-Vision, która ma być sprawowana wspólnie z ITI Holdings; drugie zaś przejęcia przez Groupe Canal+ i TVN kontroli nad podmiotem powstałym w wyniku połączenia Canal+ Cyfrowy oraz ITI Neovision.

Zdaniem Urzędu koncentracje będą miały największy wpływ na rynki licencjonowania kanałów telewizji płatnej, usług dostępu do telewizji płatnej oraz usług dostępu do reklamy telewizyjnej. Na żadnym z nich nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji - uczestnicy transakcji będą musieli rywalizować z innymi podmiotami - podkreślili przedstawiciele UOKiK w piątek w komunikacie.

d4gx7rt

Groupe Canal+ należy do międzynarodowej grupy Vivendi. Działa głównie we Francji, zajmując się produkcją i dystrybucją kanałów telewizyjnych. W Polsce działa poprzez spółkę Canal+ Cyfrowy, która oferuje usługi płatnej telewizji za pośrednictwem platformy satelitarnej Cyfra+, a także jest dystrybutorem ponad 100 kanałów telewizyjnych i radiowych, w tym nadawanych przez spółki z grupy Vivendi - np. Canal+, Ale kino czy Mini Mini+.

Przejęcie przez Groupe Canal+ wspólnej kontroli nad N-Vision nastąpi w wyniku nabycia mniejszościowego pakietu udziałów (40 proc.) oraz praw dających współkontrolę. W drugiej transakcji majątek spółki Canal+ Cyfrowy, po jej uprzednim przekształceniu w spółkę akcyjną, zostanie przeniesiony na ITI Neovision w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć uprawniona jest także Komisja Europejska - analizuje transakcje, w których łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi co najmniej 2,5 mld euro.

Uczestnicy koncentracji mogą jednak złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski, jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który ocenia skutki danej transakcji. Przedsiębiorcy sporadycznie korzystają z tego przywileju. W latach 1990-2011 stało się tak jedynie w 67 sprawach na blisko 5 tys. transakcji zgłoszonych Komisji Europejskiej. W przypadku Polski jest to pierwszy wniosek o przejęcie sprawy przez UOKiK.

d4gx7rt

Biorąc pod uwagę, że transakcja dotyczy tylko polskiego rynku, sprawa została przekazana do UOKiK. Urząd zgodził się na przejęcie sprawy.

TVN jest spółką zależną N-Vision. Zajmuje się m.in. nadawaniem kanałów ogólnodostępnych i licencjonowaniem płatnych (m.in. TVN24 i TVN Turbo). Kontroluje również szereg spółek, w tym ITI Neovision - operatora platformy satelitarnej n. Zarówno N-Vision, jak i TVN są częścią grupy kapitałowej ITI Holdings.

d4gx7rt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gx7rt