Trwa ładowanie...
d248scy

UOKiK: konferencja nt. pomocy publicznej (komunikat)

...

d248scy
d248scy

30.05. Warszawa - UOKiK informuje:

24,5 mld zł - tyle pieniędzy trafiło do polskich przedsiębiorców w 2011 roku. Jak przyszłe wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące pomocy regionalnej na lata 2014-2020 wpłyną na kształt krajowych środków? Na to pytanie odpowiedź próbowali znaleźć uczestnicy Międzynarodowych Dni Pomocy Publicznej zorganizowanych przez UOKiK we współpracy z duńskim Ministerstwem Handlu i Rozwoju.

Pomoc publiczna to środki przyznawane przez państwo, udzielane na warunkach korzystniejszych niż na rynku i uprzywilejowujące określonych przedsiębiorców. Są to m.in. różnego rodzaju subwencje, dodatki, zwolnienia podatkowe służące wsparciu przedsiębiorców z danego sektora (pomoc sektorowa), czy mniej rozwiniętych regionów UE (pomoc regionalna).

Pomoc regionalna ma na celu wyrównywanie poziomu gospodarczego w poszczególnych państwach członkowskich. Jest to m.in. promowanie inwestycji, tworzenie nowych miejsc pracy, wspieranie nowo utworzonych małych przedsiębiorstw i zwiększenie aktywności gospodarczej.

d248scy

W 2010 roku do polskich przedsiębiorców trafiło ponad 10 mld zł wsparcia - to prawie połowa z całej puli pomocy publicznej udzielonej w tym roku. Dlatego niepokój Urzędu budzi koncepcja KE obniżająca wysokość pomocy regionalnej na lata 2014-2020. O zmianach dyskutowano podczas Międzynarodowych Dni Pomocy Publicznej zorganizowanych przez UOKiK.

Zgodnie z projektem założeń Komisji Europejskiej, za półtora roku intensywność pomocy regionalnej miałaby zostać ograniczona. Przykładowo: obecnie intensywność pomocy regionalnej dla dużych przedsiębiorstw w państwach z PKB mniejszym niż 75 proc. średniej unijnej, czyli w Polsce, wynosi od 30 do 50 proc.

Zgodnie z nową propozycją KE - zostałaby obniżona do 25-35 proc. Dla małych przedsiębiorców w tych samych regionach z obecnie 50-70 proc. do 45-55 proc. Intensywność pomocy to procentowy udział środków publicznych w całkowitej wartości przedsięwzięcia. Jej zmniejszenie oznacza, że m.in. do polskich przedsiębiorców trafi mniej środków.

Ponadto, zmiany zaproponowane przez KE dotyczyłyby również ograniczenia wsparcia przedsiębiorstw w poszczególnych regionach Unii. Przykładowo w województwie mazowieckim w zależności od PKB regionu zostałaby ograniczona możliwość wspierania dużych przedsiębiorców.

d248scy

Polska, a także Francja, Niemcy, Węgry, Hiszpania, Irlandia, Łotwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Wielka Brytania sprzeciwiają się propozycji KE dotyczącej wykluczenia dużych przedsiębiorców. Na początku maja państwa te przygotowały wspólne stanowisko, które zostało przedstawione Komisji.

Nowe regulacje KE dotyczące pomocy regionalnej są jednym z tematów spotkania zorganizowanego przez UOKiK od 29 do 30 maja br. Do dyskusji zaproszono m.in. przedstawicieli Komisji Europejskiej, węgierskich, duńskich, holenderskich, szwedzkich instytucji zajmujących się pomocą publiczną.

Ponadto zaproszeni goście dyskutują m.in. o zwiększeniu przejrzystości i przyspieszeniu procedur KE w kontroli pomocy publicznej, czy problemach ze zrozumieniem i prawidłowym stosowaniem tego pojęcia.

d248scy

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK, otwierając spotkanie, stwierdziła, że kryzys gospodarczo-finansowy sprzed blisko 4 lat zagroził integralności rynku wewnętrznego i zwiększył prawdopodobieństwo antykonkurencyjnych praktyk przedsiębiorców. Jednocześnie wzrosły oczekiwania, aby państwa bardziej angażowały się w pobudzanie wzrostu gospodarczego.

Gert-Jan Koopman z Komisji Europejskiej powiedział, że polityka unijna dąży do przezwyciężenia kryzysu, utorowania drogi do ożywienia gospodarczego, konkurencyjności, zatrudnienia i wzrostu. Dodał, że kryzys gospodarczy i finansowy zmienił warunki udzielania pomocy publicznej.

Preben Sandberg Pettersson z duńskiego Ministerstwa Handlu i Rozwoju podkreślił znaczenie wydarzenia zorganizowanego przez UOKiK. Spotkania, podczas których wymieniamy doświadczenia o najnowszych osiągnięciach oraz praktykach prawa pomocy publicznej służą rozpowszechnianiu wiedzy o tej dziedzinie - podkreślił. Dodał, że kontrola pomocy publicznej jest istotna, aby zapewnić dobrze funkcjonujące konkurencyjne rynki - warunek konieczny do wzrostu i konkurencyjności.

d248scy

Międzynarodowa konferencja State Aid Days zorganizowana została przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z duńskim Ministerstwem Handlu i Rozwoju. Wydarzenie to jest kontynuacją spotkań o pomocy publicznej organizowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej sprawujące prezydencję w Radzie UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d248scy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248scy