UOKiK ws. koncentracji (komunikat)
...
21.10. Warszawa - UOKiK informuje:
Już ponad 100 decyzji z zakresu kontroli koncentracji wydała Prezes UOKiK od początku 2010 roku. Jedna z ostatnich dotyczy przejęcia przez Stroer spółki News Outdoor Poland. W celu przybliżenia przepisów Urząd wydał dokument wyjaśniający procedury zgłaszania transakcji przez przedsiębiorców. Jego publikacja zbiegła się w czasie z Europejskim Dniem Konkurencji.
O prawie antymonopolowym, w szczególności regulującym koncentracje, warto mówić szczególnie dzisiaj w Europejskim Dniu Konkurencji. W tym roku Prezes UOKiK wydała już 109 razy zgodę na koncentracje, z czego dwie warunkowe.
Najnowsza decyzja Prezes UOKiK dotycząca koncentracji, to zgoda na transakcję na rynku wynajmu nośników reklamy zewnętrznej. Ma ona polegać na nabyciu przez Stroer 100 proc. akcji spółki News Outdoor Poland (NOP). Stroer posiada obecnie 17,5 tys. nośników, natomiast NOP oferuje miejsca reklamowe w ok. 3,5 tys. lokalizacji.
Wniosek w sprawie przejęcia NOP wpłynął do Urzędu w lipcu 2010 roku. Przed wydaniem decyzji niezbędne było wyznaczenie rynku, na który transakcja będzie miała wpływ oraz zbadanie czy nie nastąpi na nim ograniczenie konkurencji. W tym celu przeprowadzono ankiety wśród największych konkurentów uczestników koncentracji oraz przedsiębiorców wynajmujących powierzchnie reklamowe. Zwrócono się również do Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej.
Analiza wykazała, że transakcja będzie miała wpływ na krajowy rynek wynajmu nośników płaskich reklamy zewnętrznej (nieruchomych nośników o płaskich powierzchniach, na których umieszczane są plakaty). Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK uznała, że choć Stroer jest najsilniejszym podmiotem na rynku, transakcja nie ograniczy konkurencji. Przedsiębiorca nadal będzie spotykał się z presją ze strony swoich konkurentów, z których jeden będzie miał zbliżone udziały w rynku. Oznacza to, że w przypadku prób narzucania niekorzystnych warunków umów swoim kontrahentom, będą oni mieli możliwość skorzystania z ofert innych przedsiębiorców. Pod uwagę wzięto również fakt, że rynek cały czas się rozwija.
Zgodnie z przepisami transakcja połączenia podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Z doświadczenia UOKiK wynika, że dużej liczbie rozpatrywanych spraw towarzyszą liczne prośby o wyjaśnienie przepisów. Niedostateczną wiedzę na temat regulacji dotyczących kontroli koncentracji potwierdziły również badania prowadzone wśród przedsiębiorców przez ABC Rynek i Opinia, na zlecenie Urzędu. Wprawdzie 41,6 proc. przedsiębiorców prawidłowo stwierdziło, że koncentracja powinna być zgłoszona do UOKiK tylko w określonych przypadkach, jednak aż 62 proc. spośród nich błędnie podało, że zależy to od udziału rynkowego. Prawidłowa odpowiedź - łączny obrót uczestników transakcji - była znana tylko 30 proc. respondentów i została wymieniona dopiero jako czwarta.
W odpowiedzi na otrzymywane sygnały, a także biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenia - Urząd wydał Wyjaśnienia w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Dokument nie ma charakteru prawnie wiążącego, pokazuje jednak interpretację przepisów stosowanych przez UOKiK oraz sposób prowadzenia postępowań w sprawie kontroli koncentracji. Ma zwiększyć wśród zainteresowanych przedsiębiorców poziom wiedzy na temat obowiązku zgłaszania zamiaru koncentracji, jak również ułatwić interpretację przepisów regulujących procedurę notyfikacji. Publikacja Wyjaśnień usprawni przygotowanie wniosków i tym samym przyspieszy wydawanie decyzji w sprawach koncentracji.
Wydanie Wyjaśnień zbiegło się w czasie z Europejskim Dniem Konkurencji. Jest on obchodzony od 2000 roku i organizowany przez kraj pełniący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku uroczystości odbędą się w Belgii. Natomiast w przyszłym gospodarzem obchodów będzie Polska, a bezpośrednim organizatorem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/