Trwa ładowanie...
d4cis8w

UOKiK ws. kontroli koncentracji (komunikat)

...
Share
d4cis8w

29.09. Warszawa - UOKiK informuje:

Blisko 100 decyzji dotyczących kontroli koncentracji wydała Prezes UOKiK od początku 2010 roku. Ostatnie dwie dotyczą rynku kolejowego i paliwowego. W celu objaśnienia przepisów powstał dokument wyjaśniający procedury zgłaszania koncentracji. Wszyscy zainteresowani mają jeszcze dwa dni na zgłaszanie uwag do projektu.

Od początku 2010 roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło blisko 140 wniosków przedsiębiorców o zgodę na dokonanie koncentracji. W tym czasie Prezes Urzędu 98 razy zgodziła się na transakcje. Ostatnie dwie dotyczą utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez PKP Cargo i Jinan Railway Vehicles Equipment oraz przejęcie przez Zentraleuropa LPG Holding spółki Shell Gas Polska.

d4cis8w

PKP Cargo prowadzi działalność na rynku kolejowych przewozów towarowych. Posiada 11 spółek zależnych zajmujących się m.in. spedycją, logistyką oraz naprawami taboru kolejowego i tramwajowego. Jinan Railway Vehicles Equipment m.in. produkuje wagony kolejowe i części do nich. Nowy podmiot - CNR CARGO WAGON - ma zajmować się produkcją wagonów w Polsce.

Uczestnicy drugiej koncentracji działają m.in. na rynku hurtowej sprzedaży gazu LPG. Transakcja będzie polegać na zakupie przez Zentraleuropa LPG Holding 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Shell Gas Polska, od dotychczasowego właściciela - Shell Gas LPG Holdings.

Wraz z licznymi wnioskami przedsiębiorców pojawiają się również prośby o objaśnienie przepisów. Dlatego Urząd przygotował projekt Wyjaśnień w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Mają one zwiększyć wśród zainteresowanych przedsiębiorców poziom wiedzy na temat obowiązku zgłaszania zamiaru koncentracji, jak również ułatwić interpretację przepisów regulujących procedurę notyfikacji. W ocenie Urzędu publikacja Wyjaśnień usprawni przygotowanie wniosków i tym samym przyspieszy wydawanie decyzji przez Prezesa UOKiK.

Termin zgłaszania uwag do dokumentu upływa 30 września br. Wszyscy zainteresowani mogą je przesłać na adres koncentracje@uokik.gov.pl. Wszelkie dodatkowe informacje na temat projektu można uzyskać pod numerem telefonu (22) 55 60 122 w Departamencie Kontroli Koncentracji.

d4cis8w

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Prezes UOKiK wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, jeżeli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d4cis8w

Podziel się opinią

Share
d4cis8w
d4cis8w