Trwa ładowanie...
d31l99j

UOKiK zakwestionował skład co drugiej odzieży. Sprawdź, w czym chodzisz

Najgorzej wypadły garnitury i koszule, ale nieprawidłowości Inspekcja Handlowa wykryła również w innych partiach odzieży. Wniosek jest jeden: kupujemy ubrania marnej jakości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UOKiK zakwestionował skład co drugiej odzieży. Sprawdź, w czym chodzisz
(Flickr, Fot: owlpacino CC BY-ND 2.0)
d31l99j

Inspekcja Handlowa w 2019 roku skontrolowała ponad dwa i pół tysiąca partii odzieży. Wnioski są druzgocące. To co czytamy na etykietach często nijak ma się do rzeczywistości, a jakość pozostawia wiele do życzenia.

Jak wynika z opublikowanego przez UOKiK raportu 49,1 proc. zbadanych partii odzieży jakością odbiegała od zadeklarowanej na metkach.

"W ramach kontroli, przeprowadzono badania laboratoryjne wyrobów z 352 partii, kwestionując jakość 173 partii" - czytamy w raporcie.

d31l99j

Inspektorzy laboratoryjnie przebadali skład surowcowy, czyli z czego właściwie jest zrobione ubranie. Najgorzej wypadły garnitury, a za nimi zaraz koszule.

Choć producent zapewnia, że marynarka męska zrobiona jest z materiały zawierającego 60 proc. wełny i 40 proc. bawełny, to w rzeczywistości głównym składnikiem jest poliester (84,1 proc.) oraz wiskoza (15,9 proc.). Wełny i bawełny w produkcie nie ma.

Sklepy oszukują na warzywach. Minister komentuje

W przypadku koszul również skład jest różny od deklarowanego. Metka informowała, że koszula zrobiona jest w 80 proc. z bawełny, a poliester stanowi jedynie 20 proc. składu. W rzeczywistości ta proporcja okazała się inna. Bawełna stanowiła 60,7 proc., a poliester 39 proc.

d31l99j

Z kolei damskie płaszczyki miały zawierać bawełny 10 proc., poliester 55 proc. i akryl 35 proc. W rzeczywistości akryl stanowił 51,3 proc. materiału, poliester 45,7 proc., a wełna zaledwie 3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31l99j

Podziel się opinią

Share
d31l99j
d31l99j