Trwa ładowanie...
real
13-03-2013 10:05

UOKiK zbada planowane przejęcie przez Auchan hipermarketów Real

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada planowane przejęcie przez Grupę Auchan hipermarketów Real - poinformowała rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch. Sprawa będzie przekazana polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez Komisję Europejską.

UOKiK zbada planowane przejęcie przez Auchan hipermarketów RealŹródło: AFP, fot: Gabriel Bouys
d471hye
d471hye

- Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez prezes Urzędu po wpłynięciu wniosku do UOKiK - poinformowała rzeczniczka w środę w komunikacie.

Wyjaśniła, że zarówno Komisja Europejska, jak i krajowe organy antymonopolowe są uprawnione do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. - Zasadniczym warunkiem, który przesądza o tym, czy wniosek rozpatruje Komisja Europejska jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji. KE analizuje transakcje, w których łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi co najmniej 2,5 mld euro. Z kolei prezes UOKiK właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego - wyjaśniła.

Jednak jeżeli dana transakcja może wywierać znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie, to jej uczestnicy mogą złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski. Komisja może natomiast przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który może wyrazić zgodę na ocenę skutków danej transakcji.

d471hye

- Tak było w przypadku przekazanej polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez Komisję Europejską koncentracji obejmującej transakcję przejęcia przez grupę Auchan spółek należących do grupy Real z Polski - wskazała rzeczniczka. - Biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą miały miejsce w Polsce oraz Rumunii, sprawa została przekazana do dwóch urzędów antymonopolowych: polskiego i rumuńskiego - dodała.

W listopadzie ub.r. Grupa Auchan poinformowała, że przejmie od Metro Group za 1,1 mld euro hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej. Chodzi o 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie oraz 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii. Zastrzeżono wówczas, chociaż Grupa Auchan podpisała odpowiednie porozumienie z niemieckim dystrybutorem Metro Group, to operacja ta wymaga jeszcze zgody odpowiednich władz konkurencji w każdym kraju i zostanie sfinalizowana pod warunkiem uzyskania tej aprobaty w 2013 r.

Grupa Auchan działa w 12 krajach, gdzie zatrudnia 269 tys. pracowników. W 2011 roku obrót Grupy Auchan wyniósł 44,4 miliardy euro bez VAT, z czego 55 proc. zrealizowano poza Francją. W Polsce Grupa Auchan prowadzi sieć supermarketów "Elea" i hipermarketów "Auchan".

Metro Group posiada pod szyldem Real ponad 300 hipermarketów w Niemczech oraz ponad 100 hipermarketów w pięciu krajach: w Polsce, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i w Turcji. W roku fiskalnym 2011 przedsiębiorstwo zatrudniało około 70 tys. pracowników i miało 11,2 mld euro obrotu.

d471hye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471hye