UOKiK: zgoda warunkowa - Fresenius Medical Care (komunikat)

...

04.07. Warszawa - UOKiK informuje:

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Fresenius Medical Care kontroli nad spółką Eurodial. Przedsiębiorcy prowadzą m.in. działalność w zakresie świadczenia usług dializacyjnych dla osób z niewydolnością nerek. Transakcja może się jednak odbyć pod określonymi warunkami. To pierwsza tego typu decyzja w 2011 roku.

[Warszawa, 4 lipca 2011 r.] Zgodnie z przepisami zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jeśli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Rolą UOKiK jest zbadanie wpływu fuzji lub przejęcia na rynek. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest istotne ograniczenie konkurencji w wyniku osiągnięcia przez uczestników transakcji pozycji dominującej na rynku, czyli sytuacja, kiedy przedsiębiorca może działać niezależnie od konkurentów, kontrahentów i konsumentów. Jeżeli w wyniku transakcji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji Prezes UOKiK wydaje zgodę na koncentrację, w przeciwnym wypadku - zakaz. Możliwe jest również wydanie zgody warunkowej czyli zobowiązania przedsiębiorcy do sprzedaży części majątku lub do określonego zachowania przez pewien czas.

W styczniu 2011 roku do UOKiK wpłynął wniosek spółki Fresenius Medical Care dotyczący przejęcia Eurodial. Przedsiębiorcy prowadzą m.in. działalność w zakresie świadczenia usług dializacyjnych dla osób z niewydolnością nerek.

Według danych NFZ z lutego 2011 roku w Polsce działa 273 stacje dializ - publicznych i niepublicznych. Fresenius Medical Care - poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska posiada 49 stacji w 15 województwach. Jest to największa niepubliczna sieć tego typu placówek w kraju. Eurodial jest właścicielem 23 stacji w 9 województwach i plasuje go to na trzecim miejscu pod względem posiadanych punktów świadczących zabiegi dializ.

Usługi dializacyjne są świadczeniami zdrowotnymi gwarantowanymi. Oznacza to, że są wykonywane pacjentom bezpłatnie. Zabiegi refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, a przedsiębiorcy wykonujący dializy muszą mieć zawartą umowę z NFZ. Stawki płacone przez Narodowy Fundusz są na ogół jednakowe dla wszystkich podmiotów, niezależnie od regionu kraju. Stacje dializ nie konkurują więc ze sobą ceną, a jedynie jakością wykonywanych usług.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że w wyniku koncentracji doszłoby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku świadczenia usług dializacyjnych w dwóch województwach: wielkopolskim i zachodniopomorskim. Biorąc pod uwagę liczbę stacji, stanowisk do dializowania, liczbę pacjentów i wartość umów z Narodowym Funduszem Zdrowia udział obu spółek kilkukrotnie przewyższałby tam pozycję innych podmiotów. Pod uwagę wzięto również fakt, że w ostatnich latach udziały uczestników koncentracji znacznie wzrosły i trend ten może się utrzymać, a także bariery wejścia na rynek - m.in. wysoki koszt uruchomienia nowej stacji.

Zgodnie z warunkiem nałożonym przez Prezes UOKiK Fresenius Medical Care musi do 31 grudnia 2012 roku wyzbyć się wszelkich praw do jednej własnej (w Kole) oraz trzech przejmowanych stacji dializ - w Poznaniu, Pile i Kołobrzegu. Sprzedaż może nastąpić jedynie na rzecz niezależnego podmiotu, który będzie w dalszym ciągu prowadzić usługi dializacyjne - w przeciwnym razie nie zostanie zaakceptowany przez UOKiK. Spółka ma obowiązek złożyć informację o realizacji warunku, w ciągu 30 dni od jego realizacji, nie później jednak niż do 30 stycznia 2013 roku. Wypełnienie nałożonego obowiązku gwarantuje, że w wyniku koncentracji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji.

Decyzje warunkowe są wydawane przez UOKiK rzadko. Od 2004 r. jest to 12 tego typu rozstrzygnięcie, na ponad 1320 wydanych decyzji. W tym roku Prezes UOKiK po raz pierwszy uzależniła wydanie zgody od spełniania przez przedsiębiorcę określonych warunków. Ponadto od początku 2011 roku wydała 67 zgód na fuzje i przejęcia, a dwukrotnie zakaz koncentracji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

Tematyce kontroli koncentracji poświęcone będzie seminarium towarzyszące dorocznemu spotkaniu szefów urzędów antymonopolowych - European Competition Authorites (ECA), którego gospodarzem jest w tym roku Prezes polskiego urzędu antymonopolowego. Podczas konferencji omówione zostaną praktyczne aspekty stosowania unijnego Rozporządzenia w sprawie koncentracji. Wezmą w niej udział, m.in.: Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Bernd Langheine, z DG ds. Konkurencji Komisji Europejskiej oraz Bruno Lasserre Prezes francuskiego urzędu antymonopolowego. Będzie to pierwsze wydarzenie organizowane przez Urząd, w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP
uokikspółkafuzja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)