UOKiK zgodził się na przejęcie dwóch firm (komunikat)

...

29.10. Warszawa - Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej UOKiK informuje:

Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław mogą przejąć Hutę Cynku Miasteczko Śląskie a spółka Doradus - Śrubex z Łańcuta. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie spowodują ograniczenia konkurencji. Przepisy dotyczące koncentracji przedsiębiorców obowiązują w Polsce już od 1987 roku.

W tym roku Urząd wydał już blisko 80 decyzji w sprawach koncentracji. W całym 2008 roku było ich 177. Jednak najwięcej, bo 2850 wniosków o przekształcenie lub koncentrację przedsiębiorstw Urząd rozpatrzył w latach 1990-1994. Tak wysoka liczba wynikała ze specyfiki okresu transformacji, w trakcie której kolejne rządy realizowały sektorowe programy restrukturyzacji i prywatyzacji. Obowiązywały wtedy również inne kryteria, które decydowały o tym, czy zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu do Urzędu.

Jedna z ostatnich decyzji Prezes UOKiK to zgoda na przejęcie przez Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław z Bukowna kontroli nad Hutą Cynku Miasteczko Śląskie. Pierwszy z przedsiębiorców zajmuje się m.in. wydobyciem, przerobem i sprzedażą rud cynkowo-ołowianych, a także produkcją i sprzedażą cynku i jego stopów oraz kwasu siarkowego. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa.

Przejmowana Huta Cynku Miasteczko Śląskie prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie produkcji i sprzedaży cynku oraz jego stopów. Wszystkie akcje Huty Cynku są własnością Skarbu Państwa.

Druga zgoda dotyczy przejęcia przez spółkę Doradus kontroli nad Fabryką Śrub Śrubex w Łańcucie. Pierwszy z przedsiębiorców kontrolowany jest przez Vega Investment - spółkę której głównym przedmiotem działalności jest posiadanie i zarządzanie udziałami bądź akcjami spółek. Z kolei Śrubex obecnie nie prowadzi działalności produkcyjnej, lecz jest jedynie spółką holdingową posiadającą 100 proc. udziałów w Łańcuckiej Fabryce Śrub, która nie jest nabywana przez Doradus.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie przyczynią się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Przepisy dotyczące łączenia przedsiębiorców pojawiły się w 1987 roku w ustawie o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej. Na jej podstawie kontrolę koncentracji sprawował Minister Finansów, który mógł sprzeciwić się transakcji w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia jej zamiaru. Od 1990 roku zamiar łączenia i przekształcenia podmiotów gospodarczych podlegał zgłoszeniu do nowopowstałego Urzędu Antymonopolowego.

Ustawa była kilkakrotnie nowelizowana. W 1995 roku wprowadzono po raz pierwszy progi obrotowe, od których spełnienia uzależniony był obowiązek zgłoszenia transakcji do Urzędu. Obecny kształt przepisy przybrały w 2007 roku wraz z uchwaleniem nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Transakcja podlega zgłoszeniu do Prezesa UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Kontroli koncentracji poświęcone jest również zorganizowane przez UOKiK 29 października br. seminarium. Jest to kolejne spotkanie w ramach Środkowoeuropejskiej Inicjatywy w sprawie Współpracy Organów ds. Konkurencji (CECI). Powstała ona w 2003 roku i zrzesza sześć krajów: Czechy, Słowację, Słowenię, Polskę, Węgry i Austrię. Seminarium jest okazją do wymiany doświadczeń i poglądów na temat optymalnych rozwiązań służących wzmocnieniu reguł wolnej konkurencji.

Jest to również pierwsze wydarzenie, które odbywa się w ramach obchodów XX-lecia istnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powołanego jako ważny element transformacji ustrojowej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

Źródło artykułu:PAP
uokikfuzjazgoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)