Trwa ładowanie...

Upał w pracy. Sprawdzamy, kiedy można odmówić przejścia

W niektórych przypadkach pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków służbowych. Zobacz, co szef może, co szef musi w najgorętsze dni.

Upał w pracy. Sprawdzamy, kiedy można odmówić przejściaŹródło: 123RF, fot: 123rf
d10jlzd
d10jlzd

Upał powyżej 30 st. C to dla wielu utrapienie w pracy. Kłopot w tym, że ani przepisy BHP, ani kodeks pracy nie określają górnej granicy temperatury biurze, czy na zakładzie po przekroczeniu, której pracownicy mogą odmówić pracy.

Zgodnie z literą prawa, temperatura w miejscu pracy, wyłączając oczywiście chłodnie, nie może być niższa niż 14 st. C. W przypadku pracy za biurkiem, bądź wykonując lekką pracę fizyczną, pracodawca musi zapewnić temperaturę nie niższą niż 18 st. C.

Co więc w przypadku upałów? No cóż. Nie ma obowiązku zainstalowania klimatyzacji. Choć jeśli jej nie ma, to w biurze czy zakładzie powinny się pojawić wentylatory.

d10jlzd

Jak pisaliśmy w money.pl. przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi temperaturę adekwatną do rodzaju wykonywanej pracy. Przyjmuje się, że nieodpowiednia do pracy jest temperatura przekraczająca 26 st. C dla ciężkich prac, określanych ustawowo jako praca w szczególnych warunkach.

Dla średnio ciężkich prac fizycznych w hali przyjmuje się, że nieodpowiednia jest temperatura przewyższająca 28 st. C. Do pracy biurowej określa się przekroczenie bariery 30 st. C. Mowa o temperaturze wewnątrz budynku, a nie tej za oknem.

Kiedy można odmówić przejścia?

Co więc kiedy temperatura przekroczy te wartości? Co prawo mówi o wypuszczaniu pracowników do domów? To już decyzja szefa - przepisy na to pozwalają, choć wcale tego nie wymuszają. Wyjątkiem są jedynie pracownicy młodociani między 16 a 18 r.ż. oraz chorujący.

d10jlzd

Ci pierwsi mogą odmówić przyjścia do pracy, gdy temperatury przekraczają normy. Zapewnia im to rozporządzenie ministra pracy. Natomiast osoby np. chorujące na serce, bądź u których upał może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, mogą powołać się na przepisy Kodeksu pracy (Art. 210 § 1)
.

Obejrzyj: Upały w pracy - co szef musi zapewnić pracownikom?

Jak już pisaliśmy, pracodawcę o nieobecności trzeba poinformować niezwłocznie i umotywować to zagrożeniem dla zdrowia i życia ze względu na przekroczoną temperaturę w zakładzie pracy. Jeśli temperatura niebezpiecznie wzrośnie już w trakcie pracy, mogą również odmówić dalszego wykonywania obowiązków. Mają prawo skrócić dzień pracy po poinformowaniu o tym przełożonego. Skalę zagrożenia ocenia pracownik. Szef może się z tym nie zgodzić, jednak musi przystać na nieobecność.

d10jlzd

Woda niezbędna dla pracownika

Do obowiązków szefa w upały należy również zapewnienie pracownikom zimnych napojów. Przepis ma zastosowanie na otwartej przestrzeni przy temperaturze przekraczającej 25 st. C. lub w biurze czy w zamkniętym zakładzie pracy przy temperaturze wyższej niż 28 st. C.

Ile takich napojów pracownik powinien dostać? Tego już polskie prawo nie precyzuje. Wskazuje jedynie, że jeśli wykonywane są prace "brudne" na zewnątrz, a nie ma dostępu do wody bieżącej, pracodawca powinien zabezpieczyć do dyspozycji pracownika co najmniej 90 l dziennie dla celów higienicznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10jlzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10jlzd