UPO niezbędnikiem podatnika składającego e‑PIT

Osoby rozliczające się z fiskusem przez internet muszą koniecznie pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest jedynym dowodem potwierdzającym dotarcie naszego PIT-u do urzędu skarbowego.

UPO niezbędnikiem podatnika składającego e-PIT
Źródło zdjęć: © Fotolia | Anna

UPO otrzyma każdy użytkownik, który prawidłowo wypełnił zeznanie roczne za pomocą systemu e-Deklaracje. W prosty sposób można to zrobić np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2013.

Krok po kroku do otrzymania UPO

UPO jest ostatnim elementem drogi, jaką musi przebyć podatnik rozliczający się za pośrednictwem internetu. Najpierw użytkownik sporządza deklarację roczną (najczęściej PIT-36 i PIT-37) uzupełniając jej poszczególne pola, a następnie wysyła ją do urzędu. W kolejnym kroku organ podatkowy nadaje naszemu e-PIT-owi numer referencyjny, jednocześnie poddając nadesłaną deklarację weryfikacji formalnej. Należy jednak pamiętać, że numer referencyjny nie jest dowodem złożenia zeznania rocznego i nie kończy procedury rozliczenia!

Dopiero nadanie przez urząd otrzymanemu e-PIT statusu 200 oznacza, że został on pozytywnie zweryfikowany. W przypadku jeśli formularzowi został przypisany status inny niż 200, to system e-Deklaracje go odrzucił. Oznacza to, że podatnik musi ponownie wypełnić zeznanie roczne, poprawiając w nim błędnie wpisane dane (najczęściej nr PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu za 2012 r.).

Natomiast osoby, którym deklaracji podatkowej został nadany status 200 mogą wygenerować UPO. Data jego uzyskania zgodnie z przepisami jest uznawana za datę złożenia e-PIT w urzędzie, a także za dowód dotarcia rozliczenia rocznego do organu podatkowego.

Co zrobić z UPO?

Numer UPO podatnik powinien przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca 2014 r. w przypadku e-PIT składanego za 2013 r., aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Warto o to zadbać, ponieważ UPO stanowi jedyny dowód złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną.

Ponadto jest traktowane na równi z nadaniem listu poleconego w placówce Poczty Polskiej lub potwierdzeniem złożenia rocznego PIT w papierowej wersji bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów zaleca do celów dowodowych wydrukować UPO lub przechowywać je na dysku swojego komputera.

Jaki jest czas oczekiwania na UPO?

Warto pamiętać, że istnieje możliwość oczekiwania na otrzymanie UPO od momentu złożenia deklaracji do czasu jej weryfikacji. Szczególnie jest to bardzo prawdopodobne w sytuacji, kiedy do systemu e-Deklaracje jednocześnie wpływa wiele formularzy, np. w ostatnich dniach kwietnia pod koniec okresu rozliczeniowego. W takim przypadku czas oczekiwania na nadanie UPO może wynosić od kilku do kilkunastu godzin.

Dlatego najlepiej nie zwlekać z rozliczeniem do ostatniej chwili. Pozwoli to podatnikowi uniknąć sytuacji, w której wysyła e-PIT w ostatnich godzinach okresu rozliczeniowego, a UPO otrzyma już po upływie ustawowego terminu. Jeżeli jednak tak już się stanie, to powinniśmy wystąpić do urzędu z czynnym żalem, dzięki czemu nie poniesiemy sankcji karno-skarbowych.

Kamil Sztandera
Podatnik.info

e-pitrozliczeniepodatki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)