Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
07-09-2018 15:25

Upoważnienie a pełnomocnictwo: zobacz, czym się różnią

Zgodnie z polskim prawem przedstawiciel może dokonywać czynności w naszym imieniu. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest udzielenie temu przedstawicielowi upoważnienia lub pełnomocnictwa. Czym różnią się te dwa pojęcia i kiedy się je stosuje? Wyjaśniamy poniżej.

Upoważnienie a pełnomocnictwo: zobacz, czym się różniąŹródło: Materiały prasowe
d49w88h
d49w88h

Możliwość ustanowienia przedstawiciela jest niezwykle przydatna w wielu życiowych sytuacjach. Przykład? Gdy musisz odebrać jakiś dokument z urzędu, ale np. jesteś chory i nie możesz tego zrobić osobiście, a goni Cię czas. Wówczas możesz upoważnić wybraną przez siebie osobę do jego odbioru. Inna sytuacja to ta, w której bierzesz udział w postępowaniu sądowym i ustanawiasz pełnomocnika – np. adwokata, który reprezentuje Twoje interesy. Dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości daje upoważnienie, a jakie pełnomocnictwo.

Upoważnienie a pełnomocnictwo: podstawowe różnice

Choć zarówno upoważnienie, jak i pełnomocnictwo są udzielane, aby umożliwić przedstawicielowi podjęcie jakichś czynności, przyjęło się, że różnica polega na zakresie czynności, jakie może podjąć przedstawiciel. Co to oznacza w praktyce?

  • O upoważnieniu mówi się najczęściej w kontekście prawa przedstawiciela do wykonania określonej, konkretnej czynności w imieniu mocodawcy (a więc osoby upoważnionej). Udzielasz go więc np. właśnie wówczas, gdy chcesz, aby ktoś złożył w Twoim imieniu jakieś dokumenty czy odebrał paczkę z poczty.
  • O pełnomocnictwie mowa jest wówczas, gdy pełnomocnik może wyrażać wolę w imieniu mocodawcy, a więc podejmować decyzje w sprawach, które dotyczą osoby upoważniającej. Przykład? Pełnomocnik może zawierać umowy w imieniu swojego mocodawcy.

Jeżeli więc chcesz, żeby ktoś wykonał w Twoim imieniu jakąś czynność, udzielasz mu upoważnienia. Gdy zaś ma podejmować za Ciebie decyzje, potrzebne jest pełnomocnictwo.
Jak udzielić upoważnienia / pełnomocnictwa

d49w88h

Jeśli upoważnienie lub pełnomocnictwo ma nabrać mocy prawnej i ma być respektowane przez urzędy oraz inne instytucje, musi być udzielone na piśmie przez mocodawcę. Poprawnie sporządzone będzie zawierało:

  • miejscowość i datę sporządzenia;
  • dane mocodawcy oraz pełnomocnika (imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu osobistego, PESEL);
  • oświadczenie woli mocodawcy – z jasnym wskazaniem kogo i do czego upoważnia;
  • czytelny podpis mocodawcy.

Jeżeli mocodawcą jest firma, na pełnomocnictwie lub upoważnieniu powinna się też znaleźć jej pieczątka.

Kto działa na mocy pełnomocnictwa?

O ile upoważnienia zazwyczaj mają jednorazowy i wąski charakter, o tyle pełnomocnictwa są często udzielane na dłużej. Na ich mocy działają m.in. firmy windykacyjne, które obsługują osoby zadłużone między innymi Ultimo. Oznacza to, że mogą one podejmować decyzje dotyczące podpisania ugody z osobą zadłużoną oraz warunków spłaty zobowiązania w imieniu wierzyciela. Jeśli zatem jesteś klientem firmy windykacyjnej – to z doradcą powinieneś rozmawiać, aby dojść do wiążącego porozumienia.

d49w88h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49w88h