Trwa ładowanie...

Uprzywilejowani w 2011 roku

Nadchodzący rok dla wielu z nas będzie rokiem oszczędności. W sferze budżetowej płace nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji, chociaż wcześniej rząd zakładał ich wzrost na poziomie 3,3 proc.

Uprzywilejowani w 2011 roku
d1f5vhm
d1f5vhm

Nauczyciele

Nauczyciele wyjdą z planu oszczędnościowego z grubszym portfelem. Są jedyną grupą wynagradzaną z budżetu państwa, która w 2011 roku otrzyma podwyżkę. We wrześniu tego roku ich pensje wzrosły o 7 proc. W związku z tym minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli wynoszą: 2039 zł dla nauczyciela stażysty (133 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej), 2099 zł dla nauczyciela kontraktowego (137 zł więcej), 2383 zł dla nauczyciela mianowanego (156 zł więcej) i 2799 zł dla nauczyciela dyplomowanego (183 zł więcej).

Podwyżkę o kolejne 7 proc. zaplanowano na 2011. Obejmie ona ponad pół miliona osób. Dotyczy pedagogów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego czy organy administracji rządowej oraz zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne.

Wymiar sprawiedliwości

W przyszłym roku na podwyżki liczyć mogą pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Ma to być blisko 4 proc. (3,78 proc.) W budżecie państwa na przyszły rok na pensje więcej pieniędzy zapisano: Trybunałowi Konstytucyjnemu, Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu. Brakiem wzrostu płac rozczarowani są natomiast asystenci sędziów, kuratorzy sądowi oraz pracownicy administracyjni sądów. Niektórzy zapowiadają, że efektem tego będą odejścia z zawodu.

d1f5vhm

Pielęgniarki

Na podwyżki mogą też liczyć pielęgniarki. Kierownicy ZOZ-ów będą zobowiązani przekazywać 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane im przez NFZ na podwyżki pensji. Trzy czwarte środków kierownik samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przeznaczyć musi na wzrost wynagrodzeń osób wykonujących zawód pielęgniarki albo położnej w tym zakładzie. Przepis ten jest przejściowy i ma obowiązywać do 31 grudnia 2012 r.

Strażacy

Dodatkowe pieniądze od 1 stycznia 2011 roku dostaną strażacy. Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej, pozwala wypłacać strażakom dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, czyli tzw. rekompensaty. Otrzymają je osoby, które pracują dłużej niż 40 godz. tygodniowo, ale za czas pracy wynoszący nie więcej niż do 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Powyżej tego wymiaru przysługuje im wolne. Strażacy dostaną 13,76 zł za nadgodzinę. Jednak z nowej możliwości będą mogli korzystać tylko ci strażacy, którym przedłużono czas służby z powodu konieczności zapewnienia jej ciągłości.

Emeryci i renciści

To grupa społeczna, która chyba musi najbardziej liczyć się z każdym groszem. Wielu seniorów z trudem wiąże koniec z końcem. Niestety w 2011roku, 10 milionów polskich seniorów nie może liczyć na radykalną poprawę. W wyniku waloryzacji emeryci i renciści dostaną więcej o 2,7 proc., czyli średnio ok. 30 zł miesięcznie.

Marcowa waloryzacja będzie oznaczać też podwyżkę pozostałych najniższych świadczeń: renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renty rodzinnej, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową. O wskaźnik waloryzacji 2,7 proc. wzrosną też specjalne dodatki: pielęgnacyjny, kombatancki i za tajne nauczanie, oraz dla sierot zupełnych.

(ml)

d1f5vhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f5vhm