Trwa ładowanie...
ure
25-04-2014 14:45

URE: współpraca branży energetycznej, gazowej i telekomów kwestią czasu

Na całym świecie są firmy, które jednocześnie sprzedają m.in. energię, gaz i usługi telekomunikacyjne; u nas to kwestia czasu, by też tak było - powiedział wiceprezes URE Maciej Bando, otwierając w piątek debatę PAP "Telefon, energia, gaz - jeden rachunek".

URE: współpraca branży energetycznej, gazowej i telekomów kwestią czasuŹródło: Fotolia, fot: Eisenhans
d4b7n52
d4b7n52

Ocenił, że ten rok będzie "czasem prób", czy taka sprzedaż usług jest możliwa.

Debata organizowana w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra ma na celu omówienie strategii firm zainteresowanych świadczeniem wspólnych usług telekomunikacyjnych oraz dostaw energii elektrycznej i gazu, a także pozycji odbiorcy - klienta.

Ten rok może okazać się przełomowy dla rynku energetycznego. Firmy do niedawna wyspecjalizowane w jednym rodzaju usługi i podstawowej działalności, jaką jest wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej coraz chętniej nawiązują współpracę z branżą telekomunikacyjną, szukając możliwości zdobycia nowej grupy odbiorców. Wkrótce koncesje na obrót energią może otrzymać kolejna grupa telekomunikacyjna.

Choć po trwających kilka miesięcy analizach Polska Grupa Energetyczna i Orange ostatecznie nie osiągnęły porozumienia, to jednak drugi co do wielkości producent i sprzedawca energii w kraju ?" Grupa Tauron uruchomiła wspólnie z T-Mobile pilotażowy projekt oferty. Natomiast Polkomtel już pod koniec ubiegłego roku uruchomił sprzedaż energii elektrycznej swoim odbiorcom biznesowym.

d4b7n52

Nowym zjawiskiem na rynku handlu energią są usługi typu "dual fuel", czyli dostawy łączonej energii i gazu. Na rozszerzenie działalności i zdobycie nowych klientów poprzez dodatkową usługę, jaką jest sprzedaż energii, decydują się firmy dotychczas działające i skoncentrowane na sektorze gazowniczym.

Największa firma - PGNiG na ten i przyszły rok zaplanowała rozszerzenie oferty dual fuel, która na początek była adresowana do największych klientów przemysłowych. Firma zamierza ją skierować do kolejnej grupy przedsiębiorców - małych i średnich firm i ma w planach szybki wzrost sprzedaży do 0,5 TWh w 2015 r. (w ubiegłym roku było 90 GWh). Oprócz podstawowego produktu, czyli gazu, energię oferuje też już prywatna spółka DUON.

Debata ma charakter zamknięty, potrwa do godz. 16. Jej przebieg można śledzić na stronie www.pap.pl.

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52