Trwa ładowanie...
dqhxrox
dqhxrox

Ursus kupił pozostałe 36,1% udziałów Bioenergia Invest za 14,6 mln zł

Warszawa, 24.12.2015 (ISBnews) - Ursus nabył od Pol-Mot Holding 36,1% udziałów w spółce Bioenergia Invest za 14,57 mln zł. Po dokonanej transakcji Ursus posiada łącznie 100% akcji Bioenergii, podała spółka.
Share
dqhxrox

"Bioenergia Invest to jeden z podmiotów o kluczowym znaczeniu przy rozwoju energii odnawialnej realizowanej w ramach Grupy Ursus. Przejęcie pełnej kontroli kapitałowej nad spółką pozwoli na szybszą realizację perspektywicznych i kluczowych projektów z obszaru biomasy oraz rozwoju w szeroko pojętej branży rolnej" - powiedział prezes Ursusa Karol Zarajczyk, cytowany w komunikacie.

Z wyceny opracowanej dla spółki przez niezależną firmę audytorską na potrzeby niniejszej transakcji wynika, że na dzień zawarcia umowy wartość spółki Bioenergia Invest określana jest na poziomie przewyższającym 40 mln zł, podano również.

Bioenergia Invest jest jednym z pierwszych i największych producentów biomasy rolnej w Polsce. Obecnie spółka posiada 21 linii do brykietowania oraz peletowania słomy i siana, zlokalizowanych na rolniczych obszarach Polski. Każda z tych linii stanowi mobilne miniprzedsiębiorstwo dostarczające biomasę do celów przemysłowych stosowaną w profesjonalnej energetyce. Technologię produkcji biomasy oraz jej parametry ustalono według zapotrzebowania określonego przez największe w Polsce elektrownie. Nowe linie produkcyjne mają wydajność do 1 000 ton brykietu lub 600 ton peletu miesięcznie.

dqhxrox

"Bioenergia Invest do końca roku obrotowego będzie realizowała wypracowaną przez zarząd strategię rozwoju spółki. Podstawowymi założeniami przyjętej strategii jest umacnianie pozycji na rynku biomasy poprzez: rozwój sieci zakładów produkcyjnych w kraju i zagranicą, wdrożenie nowej technologii peletowania słomy, uruchomienie produkcji biomasy na Węgrzech, zagospodarowanie pozostałości z przerobu produktów przemysłu zbożowego, a także realizację dostaw do innych elektrowni bądź elektrociepłowni w Polsce" - czytamy dalej.

Bioenergia Invest w ramach rozwoju technologicznego linii produkcyjnych, prowadzi ze spółką Ursus ścisłą współpracę związaną z wdrożeniem skutecznej, wydajnej i oszczędnej technologii produkcji peletu na skalę przemysłową. Prowadzone przez Ursus i Bioenergia Invest testy nowego granulatora wykazały skuteczność nowej technologii. Od początku 2015 r. nowa technologia została wdrożona do procesu produkcji biomasy.

Spółka prowadzi działania na rzecz pozyskania alternatywnych wobec elektrowni odbiorców biomasy oraz analizuje możliwości poszerzenia działalności o pozyskiwanie energii ze źródeł OZE. Biomasa to jedno z najstarszych oraz najczęściej obecnie wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Polski Krajowy Plan Działań w Zakresie Energii ze Źródeł Odnawialnych przewiduje, iż do 2020 r. produkcja energii z biomasy wzrośnie o ponad 30%. W związku z powyższym firma spodziewa się w kolejnych okresach istotnego wzrostu sprzedaży tego surowca do celów energetycznych, podsumowano w komunikacie.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ok. 750 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.

(ISBnews)

dqhxrox

Podziel się opinią

Share
dqhxrox
dqhxrox