Trwa ładowanie...
dymh955

Ursus wyemituje do 18 mln akcji w 3 seriach, chce zwiększać udziały rynkowe

Warszawa, 17.09.2015 (ISBnews) - Ursus wyemituje trzy serie nowych akcji o łącznej liczbie do 18 mln sztuk. Połowa akcji zostanie objęta przez głównego akcjonariusza - Polmot Holding, który na przeprowadzenie emisji i podwyższenie kapitału zadeklarował kwotę ok. 27 mln zł. Środki pozyskane z emisji posłużą przede wszystkim dalszej rozbudowie linii ciągnikowej w mocach wyższych, co przełoży się na silny wzrost sprzedaży w Polsce i na rynkach europejskich w ciągu 2 lat, podała spółka.

Share
dymh955

"Planowane zasilenie spółki w kapitał powinno z jednej strony poprawić naszą ofertę produktową (niezbędne są nakłady na prace badawczo-rozwojowe), z drugiej zwiększyć możliwości działania naszej sieci dealerskiej, która w niektórych okresach nie mogła zaprezentować i w krótkim terminie dostarczyć klientom ciągników marki Ursus. Liczymy, że po emisji nasza pozycja na rynku krajowym i tym samym przychody spółki z tego obszaru istotnie wzrosną" - czytamy w komunikacie.

Ursus ocenia, że obecne możliwości kapitałowe są niewystarczające na jednoczesną obsługę dużych, zagranicznych kontraktów i ekspansję na rynkach unijnych.

Zarząd przygląda się na bieżąco notowaniom, które obecnie w jego opinii nie odzwierciedlają faktycznej wartości spółki. Dlatego w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji na rynku akcji, brane pod uwagę będzie alternatywne do emisji akcji, finansowanie dłużne omawianego programu inwestycyjnego, podano także.

dymh955

Ursus podał, że środki pozyskane z emisji posłużą przede wszystkim dalszej rozbudowie linii ciągnikowej w mocach wyższych, co w perspektywie 2 lat powinno zaowocować dynamicznym wzrostem sprzedaży zarówno na rynku polskim jak i na rynkach europejskich.

"Zarząd szacuje, że taka polityka w perspektywie 2 lat powinna doprowadzić do wzrostu sprzedaży na rynku polskim do ok. 15% udziału w rynku ciągników"- czytamy dalej.

Wprowadzenie traktorów w mocach pomiędzy 120 KM a 160 KM zabudowanych na transmisjach pochodzących i produkowanych w Ursusie powinna skutkować również zdecydowanym wzrostem sprzedaży eksportowej na rynkach zagranicznych. Prognozowany przez Ursus wzrost sprzedaży ma wynieść ok. 30% w ciągu dwóch lat.

Ponadto wprowadzenie do produkcji transmisji produkowanych w oparciu o własną dokumentację w mocach pomiędzy 120 KM a 160 KM i rozpoczęcie ich sprzedaży na rynku europejskim będzie skutkowało uzyskaniem zupełnie nowego źródła przychodów spółki osiąganych z tego tytułu.

dymh955

Zarząd szacuje, że w perspektywie 2-3 lat pozwoli to na zdobycie 30% europejskiego rynku transmisji w mocach powyżej 120 KM szacowanego na 150 mln euro.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

(ISBnews)

dymh955

Podziel się opinią

Share
dymh955
dymh955