Urzędnicy są najbardziej zadowoleni

Polacy są mniej zadowoleni z pracy niż rok temu, wynika z badań TNS OBOP.

Urzędnicy są najbardziej zadowoleni

07.05.2008 | aktual.: 07.05.2008 11:49

Najbardziej zadowolonymi pracownikami są osoby pracujące w biurach (88% zadowolonych), natomiast najmniej - robotnicy niewykwalifikowani oraz robotnicy rolni (28% zadowolonych). To wnioski wypływające z badań.

Według TNS OBOP, możemy już mówić o rynku pracownika, a nie pracodawcy. Szefowie najbardziej walczą o pracowników fizycznych i specjalistów. Te informacje potwierdzają też badania Głównego Urzędu Statystycznego: w ciągu ostatniego roku liczba osób zwalnianych przez pracodawców zmalała aż o 30,6%, podczas gdy o 12,5% wzrósł odsetek osób, które z różnych powodów same rezygnowały z pracy.

W 2007 roku satysfakcja pracowników była na poziomie 49 punktów, natomiast w 2008 r. wyniosła już tylko 43 punkty - wynika z Indeksu Satysfakcji Pracowników, opracowanego zgodnie z metodologią TRI*M. Średnia wartość Indeksu TRI*M dla Europy, uzyskanego z badań pracowniczych, wynosi 59 punktów (Indeks TRI*M to wystandaryzowana miara, odzwierciedlająca poziom ogólnej satysfakcji pracowników w danej firmie. Indeks - mogący przyjmować wartości od -50 do +200 - uwzględnia także poziom ich zaangażowania i lojalności, co z kolei rzutuje na osiągane w pracy wyniki. Jego zastosowanie pozwala na dokonywanie porównań pomiędzy firmami różnej wielkości, z odmiennych branż czy nawet pochodzących z różnych krajów).

Dane pochodzą z badania face-to-face typu omnibusowego, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków, będących pracownikami najemnymi, pracującymi na umowę o pracę lub na kontrakcie, w wieku powyżej 15. roku życia. Badanie zrealizowano w lutym 2007 roku oraz w lutym 2008. Na otrzymanych danych zostały przeprowadzone analizy, zgodnie z metodologią TRI*M - to narzędzie służące zarządzaniu satysfakcją i motywacją pracowników. Nazwa pochodzi od idei 3 x M, czyli Measuring (pomiar), Managing (zarządzanie w oparciu o wyniki pomiaru) oraz Monitoring (śledzenie efektów podjętych działań ich korygowanie).
Warto dodać, że z opublikowanych niedawno badań CBOS wynika, że od marca 2007 r. zdecydowanie poprawiły się oceny sytuacji na krajowym rynku pracy. Poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników utrzymuje się na poziomie wyższym niż przed rokiem.Rynek pracy najgorzej oceniają ludzie znajdujący się w trudnym położeniu społecznym: bezrobotni, renciści, żyjący w złych warunkach materialnych, najgorzej sytuowani (o dochodach nieprzekraczających 300 zł na osobę w rodzinie), a spośród pracujących - rolnicy. Natomiast im lepsze położenie społeczno-ekonomiczne ankietowanych oraz młodszy wiek i większa miejscowość, w której mieszkają, tym mniej krytyczne są opinie o rynku pracy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)