Trwa ładowanie...
d1nx7q9
d1nx7q9

USA/ Duże spadki na Wall Street po danych makro i strefy euro

Czwartek na Wall Street przyniósł spadki po danych na temat inflacji w strefie euro oraz z rynku pracy w USA. Do sprzedaży akcji skłaniać mogło inwestorów również kilka rozczarowujących raportów kwartalnych amerykańskich korporacji.
Share
d1nx7q9

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,88 proc., do 16.563,30 pkt.

S&P 500 stracił 2 proc. i wyniósł 1.930,67 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 2,09 proc., do 4.369,77 pkt.

d1nx7q9

Indeksy Dow i S&P 500 zanotowały tym samym pierwszy miesięczny spadek od stycznia.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 302 tys. z 279 tys. tydzień wcześniej po korekcie.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 300 tys. wobec 284 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Departament pracy USA poinformował również, że koszty pracy w USA wzrosły w drugim kwartale najmocniej od ponad pięciu lat.

d1nx7q9

W lipcu 2014 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 24,4 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2013, po spadku w czerwcu 2014 r. o 20,2 proc. - wynika z w raportu firmy Challenger.

W piątek zaplanowana jest prezentacja raportu z rynku pracy w USA za lipiec. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg oczekują, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kończącym się miesiącu wzrosła o 231 tys. wobec wzrostu o 288 tys. miesiąc wcześniej.

Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 25 mld USD miesięcznie. Jednocześnie Fed ocenił, że pomimo przyspieszającego wzrostu w USA istnieje wciąż duża przestrzeń do poprawy na rynku pracy.

Słabe nastroje na rynku w czwartek to między innymi efekt danych ze strefy euro, w wyniku których wzrosły obawy o możliwość deflacji w strefie euro.

d1nx7q9

Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu w ujęciu rdr 0,4 proc. Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 0,5 proc. rdr. W czerwcu ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły rdr o 0,5 proc.

Amerykańskie korporacje kontynuują publikację raportów kwartalnych. Słabsze od oczekiwań wyniki pokazała w czwartek spółka spożywcza Kraft Foods. Zysk spółki na akcje wyniósł 80 centów wobec oczekiwanych przez analityków 82 centów. Akcje spółki traciły w trakcie sesji.

Zysk spółki Exxon, największej amerykańskiej spółki paliwowej, wyniósł w II kwartale 2014 r. 2,05 USD na akcję. Analitycy spodziewali się wyraźnie niższego zysku netto, na poziomie 1,86 USD na akcję. Jednocześnie jednak spółka poinformowała, że jej produkcja spadła do najniższego poziomu od prawie pięciu lat. Akcje Exxona traciły w czwartek.

Traciły również papiery Mastercard. Zysk na akcję spółki wyniósł w II kw. 2014 r. 80 centów. Analitycy spodziewali się tymczasem zysku 77 centów na akcję.

d1nx7q9

Ze spółek należących do indeksu S&P 500, które ogłosiły do tej pory wyniki za drugi kwartał tego roku, ok. 75 proc. miało wyniki netto lepsze od prognoz, a ok. 66 proc. miało przychody powyżej oczekiwań - wynika z danych agencji Bloomberg.

"Wyniki spółek generalnie do tej pory okazywały się nieco lepsze od oczekiwań. Kolejny kwartał może jednak rozczarować, ponieważ wzrośnie baza porównawcza. Wydaje się, że wydarzenia w Argentynie też mają dzisiaj wpływ na sentyment rynkowy" - ocenił Nick Skimming, zarządzający funduszami Ashburton.

Argentyna po raz drugi w ciągu 13 lat ogłosiła niewypłacalność. Minister gospodarki Argentyny Axel Kicillof poinformował, że rozmowy w Nowym Jorku z prywatnymi wierzycielami, którzy domagali się spłaty ok. 1,5 mld dolarów zakończyły się fiaskiem.

Kraje UE formalnie przyjęły w czwartek pakiet sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Sankcje mają obowiązywać przez rok, z możliwością ich przedłużenia. Stale będą jednak poddawane ocenie i w zależności od sytuacji na Ukrainie i postawy Rosji mogą zostać złagodzone, zniesione albo zaostrzone. Pierwszy przegląd zaplanowano już za trzy miesiące.

d1nx7q9

Podziel się opinią

Share
d1nx7q9
d1nx7q9