Trwa ładowanie...
d3af8pp
29-09-2016 22:55

USA/ Giełdy w dół po danych i wypowiedziach członków Fed

Czwartek na Wall Street zakończył się spadkami, a inwestorzy poznali szereg danych makroekonomicznych. Pozytywnie zaskoczył odczyt PKB, który pokazał wzrost wyższy od prognoz. Rynek wysłuchał też wypowiedzi członków Fed, którzy wskazali na zbliżającą się podwyżkę stóp.

d3af8pp
d3af8pp

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,07 proc. i wyniósł 18.143,45 pkt.

S&P 500 spadł o 0,93 proc. i wyniósł 2.151,13 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,93 proc. do 5.269,15 pkt.

Największe wzrosty w USA notowały spółki z sektora telekomunikacyjnego, paliwowego i dóbr wyższego rzędu, spadkom przewodził zaś sektor farmaceutyczny i energetyczny.

d3af8pp

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniej zniżkowały akcje Procter & Gamble oraz Merck & Co.

Po publikacji wyników kwartalnych kilkuprocentowe wzrosty notował producent żywności ConAgra, w górę szły także akcje giganta spożywczego Pepsico oraz firmy doradczej Accenture.

Rynki analizują wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej.

Loretta Mester z Fed w Cleveland oceniła w środę wieczorem, że nie należy zwlekać z podwyżkami stóp procentowych, ponieważ amerykańskiej gospodarce grozi przegrzanie. Esther George, prezes filii Fed w Kansas poinformowała, że jest za podnoszeniem stóp "wolno, ale stanowczo", zaś szef Fed z Filadelfii, Patrick Harker, uważa, że grudzień wygląda na właściwy moment decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej. Dennis Lockhart z Fed w Atlancie ocenił, że podwyżka może nastąpić na jednym z najbliższych posiedzeń. Członek zarządu Fed Jerome Powell poparł stopniowe podnoszenie stóp.

d3af8pp

Pozytywne zaskoczenie przyniósł trzeci odczyt PKB USA w II kwartale. PKB wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk, choć analitycy spodziewali się wzrostu o 1,3 proc.

Dolar osłabiał się do euro o 0,3 proc., choć bezpośrednio po publikacji danych o PKB USA, amerykańska waluta przejściowo umocniła się. Do jena dolar tracił ok. 1 proc.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 4,9 proc., zaś deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, w ujęciu bazowym osiągnął poziom 1,6 proc. rdr.

d3af8pp

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2016 r. wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 1,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w drugim kwartale o 1,2 proc., a drugie o wzroście o 1,1 proc.

W pierwszym kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 2,4 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów pozostanie bez zmian miesiąc do miesiąca. W lipcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu wzrosła o 1,2 proc., po korekcie z 1,3 proc.

d3af8pp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3af8pp