Trwa ładowanie...
d1jur8y
08-10-2016 01:15

USA/ Lekkie spadki na Wall Street po danych z rynku pracy

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie spadki głównych indeksów. Sentyment na rynku wyznaczała nieco niższa od oczekiwań liczba nowych miejsc pracy, utworzonych w amerykańskiej gospodarce we wrześniu.

d1jur8y
d1jur8y

Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 0,15 proc. i wyniósł 18 240,42 pkt. S&P 500 spadł o 0,33 proc. i wyniósł 2153,74 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,27 proc. do 5292,40 pkt.

Do spadków na indeksie Dow Jones najmocniej przyczyniały się notowania United Technology oraz Boeinga.

W centrum uwagi rynków w piątek były najważniejsze w tym miesiącu dane z gospodarki amerykańskiej, które rozminęły się nieco z oczekiwaniami. W USA we wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 5,0 proc. i przybyło 156 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakładał odpowiednio 4,9 proc. i 172 tys. Uwagę zwróciła przy tym korekta w górę danych za sierpień. Niższy od spodziewanego okazał się za to miesięczny wzrost płac.

Wrześniowe dane skomentowała dla telewizji CNBC Loretta Mester, przewodnicząca Rezerwy Federalnej z Cleveland. Jej zdaniem są one "solidne", a podwyżka stóp procentowych o 25 pb. byłaby właściwa.

d1jur8y

Głos zabrał również Stanley Fischer, wiceprzewodniczący Fed. Jego zdaniem, bezrobocie w Stanach znajduje się w okolicach naturalnego poziomu, a piątkowe dane były w pełni zbieżne ze zniżkowym trendem w bezrobociu.

W reakcji na komentarz Mester i dane - o 8 proc., w okolice 17 proc., spadło wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp podczas listopadowego posiedzenia Banku Centralnego USA. Szansę na podwyżkę w grudniu wzrosły do niemal 66 proc.

W reakcji na dane ze Stanów osłabił się dolar. Amerykańska waluta zbliżyła się w trakcie sesji do 1,11, jednak po południu kurs EUR/USD zbliżył się do 1,12. Dolar traci w piątek również do jena. Kurs USD/JPY spada o blisko 1 proc. w okolice 103.

d1jur8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jur8y