Trwa ładowanie...
d23b8hp
d23b8hp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA/Na Wall Street silniejsze wzrosty, w centrum uwagi rynek pracy

Środa na Wall Street przyniosła uspokojenie i wzrosty po silnych spadkach na poprzedniej sesji. Akcje szczególnie mocno zyskiwały w samej końcówce notowań. W centrum uwagi znalazły się dane z rynku pracy USA, w tym raport ADP na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w sierpniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d23b8hp

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,82 proc., do 16.351,31 pkt.

S&P 500 zyskał 1,83 proc. i wyniósł 1.948,85 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,46 proc. i wyniósł 4.749,98 pkt.

d23b8hp

"Pomagała nam dzisiaj stabilizacja na światowych rynkach. Uważam, że spadki z ostatnich kilu tygodni zapowiadają jakąś większą zmianę na rynkach. Na razie inwestorzy będą pozostawali nerwowi do czasu decyzji Fed w sprawie stóp procentowych" - napisał w komentarzu Peter Boockvar, główny analityk w Lindsey Group.

W firmach w USA przybyło w sierpniu 190 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w sierpniu przybyło 200 tys. miejsc pracy.

W lipcu przybyło 177 tys. miejsc pracy - wynika z danych ADP po korekcie, wobec 185 tys. przed korektą.

"Po raz kolejny dostaliśmy dobre, chociaż nie rewelacyjne, dane. Widoczna jest pewne pogorszenie w porównaniu do ubiegłego roku. Sierpień jest już piątym miesiącem z rzędu, w którym zatrudnienie w sektorze prywatnym rośnie o mniej niż 200 tys. nowych miejsc pracy" - napisał Boockvar.

d23b8hp

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 3,3 proc. w II kwartale 2015 r.

Analitycy spodziewali się w II kwartale wzrostu wydajności pracy o 2,8 proc. Jednostkowe koszty pracy w II kwartale spadły 1,4 proc. kdk. Analitycy oczekiwali tu spadku o 1,2 proc.

Najważniejsze dane w tym tygodniu rynek pozna w piątek, kiedy to planowana jest publikacja raportu na temat zmian poziomów zatrudnienia w gospodarce USA w sierpniu, kluczowego z punktu widzenia polityki Fed i ewentualnej decyzji o podwyżce stóp procentowych na zaplanowanym na 17 września posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego.

Konsensus Bloomberga zakłada, że zatrudnienie w USA w sierpniu wzrosło o 218 tys. wobec wzrostu o 216 tys. miesiąc wcześniej.

d23b8hp

Poprzednia sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się silnymi, blisko 3 proc. spadkami głównych indeksów i była trzecią najsłabszą na Wall Street w tym roku. Przecena na rynkach nabrała tempa w tym tygodniu po tym, jak o problemach gospodarczych w Chinach przypominały inwestorom słabe odczyty indeksów PMI za sierpień.

Indeks w Szanghaju zniżkował w środę o 0,4 proc., chociaż w trakcie sesji jego spadki momentami sięgały 4 proc. W drugiej połowie sesji indeks największej chińskiej giełdy odrobił jednak sporą część wcześniejszych strat.

Rynek spekuluje, że poprawa wyniku chińskich indeksów giełdowych pod koniec kilku ostatnich sesji to zasługa władz skupujących akcje, które chcą w ten sposób ograniczyć wyprzedaż na giełdach przed zaplanowanymi w dalszej części tego tygodnia obchodami zwycięstwa nad Japonią w trakcie II Wojny Światowej. Z powodu święta chiński rynek akcji będzie nieczynny w czwartek i w piątek.

Umiarkowane wzrosty notowały również indeksy giełdowe w Europie. Euro Stoxx zyskał 0,32 proc. Niemiecki Dax poszedł w górę o 0,3 proc. a francuski CAC 40 zyskał 0,32 proc.

d23b8hp

Podziel się opinią

Share
d23b8hp
d23b8hp