Trwa ładowanie...
dlyz438

USA/Nieduże zmiany na Wall Street po danych z rynku pracy

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła nieduże zmiany głównych indeksów po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy za październik.
Share
dlyz438

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 19,46 pkt. (0,11 proc.) do 17.573,93 pkt.

S&P 500 zyskał 0,71 pkt. (0,03 proc.) i wyniósł 2.031,92 pkt.

Nasdaq Composite stracił 5,94 pkt. (0,13 proc.) i wyniósł 4.632,53 pkt.

dlyz438

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 214 tys., podczas gdy we wrześniu wzrosła o 256 tys., po korekcie.

Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 5,8 proc., wobec 5,9 proc. we wrześniu 2014 r.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 235 tys. wobec 248 tys. we wrześniu przed korektą.

"Dane były dobre, chociaż nie rewelacyjne. Oczekiwania były może nieco większe, ważne jest jednak to, że od dawna nie mieliśmy już tak stabilnego trendu na rynku pracy" - ocenił Art Hogan, główny starteg rynkowy w Wunderlich Securities.

dlyz438

W październiku, po raz dziewiąty z rzędu, liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 200 tys.

Piątkowe dane były solidne i wpisują się w obserwowany na amerykańskim rynku pracy trend - oceniła prezes oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester.

Wcześniej w tym tygodniu Mester stwierdziła, że Fed powinien podnieść stopy proc. w przyszłym roku, ponieważ inflacja, chociaż wciąż obecnie niska, powróci do poziomu 2 proc. celu do końca 2016 r.

Podwyżek w przyszłym roku spodziewa się również prezes oddziału Fed z Nowego Jorku William Dudley. Podwyżki stóp proc. w USA Będą wiązały się z pewną dozą turbulencji na rynku - powiedział Dudley w piątek.

dlyz438

Indeks S&P 500 znalazł się w tym tygodniu na swoich nowych historycznych maksimach, po tym jak indeksy zareagowały wzrostami na przejęcie amerykańskiego kongresu przez Republikanów w wyniku wtorkowych wyborów oraz zapowiedzi zwiększenia stymulacji monetarnej przez EBC.

Wszyscy członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku zgadzają się, że zwiększony powinien zostać program stymulacyjny EBC, jeśli będzie to konieczne - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w czwartek po zakończeniu posiedzenia EBC, w trakcie którego bank centralny strefy euro pozostawił stopy proc. bez zmian.

W piątek swoje poparcie dla skupu obligacji przez EBC wyraziła prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

"Banki centralne powinny być przygotowane do użycia wszystkich im dostępnych narzędzi, w tym niekonwencjonalnego działania, w celu wsparcia wzrostu gospodarczego oraz osiągania ich celi inflacyjnych" - powiedziała Yellen w trakcie zorganizowanego przez francuski bank centralny sympozjum w Paryżu.

dlyz438

Podziel się opinią

Share
dlyz438
dlyz438