Trwa ładowanie...
d3hkizs

USA/Niewielkie spadki na Wall Street po wcześniejszych wzrostach

Wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach przebiegały pod znakiem umiarkowanych spadków i korekty wcześniejszych wzrostów, które wyniosły indeksy Nasdaq i S&P 500 w pobliże historycznych maksimów.

Share
d3hkizs

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 85,26 pkt. (0,47 proc.) do 18.203,37 pkt.

S&P 500 stracił 9,61 pkt. (0,45 proc.) i wyniósł 2.107,78 pkt.

Nasdaq Composite osłabił się o 28,20 pkt. (0,56 proc.) i wyniósł 4.979,90 pkt.

Indeks Nasdaq na zamknięciu poniedziałkowej sesji znalazł się powyżej poziomu 5 tys. pkt. Po raz ostatni Nasdaq przekroczył ten poziom w 2000 r. Indeks tym samym po piętnastu latach odrobił dystans stracony w wyniku załamania, które nastąpiło po erze dotcomów.

d3hkizs

"Byliśmy byczo nastawieni do amerykańskiego rynku akcji, więc nowe historyczne rekordy indeksów giełdowych w USA to dla nas dobra informacja" - ocenił Pierre Mouton, zarządzający funduszami Motz, Stucki & Cie.

"Sektor technologiczny stanowi teraz dużo ważniejsze ogniwo światowej gospodarki niż było to piętnaście lat temu, nie powinny wiec dziwić jego notowania. To nie koniec wzrostów w przypadku tego sektora, spodziewam się ich kontynuacji" - dodał.

W lutym Nasdaq zyskał 7,1 proc. i jest to jego najlepszy miesięczny wynik od 2012 r. Indeks znajduje się już tylko około 1 proc. poniżej swojego historycznego maksimum z 2000 r. W pobliżu swojego historycznego maksimum znajduje się również indeks S&P 500, który w lutym nowe rekordy ustanawiał cztery razy.

Ze spółek traciły we wtorek akcje Forda, General Motors i Fiat Chrysler, ponieważ spółki motoryzacyjne pokazały słabsze od oczekiwań wyniki sprzedaży w lutym.

d3hkizs

Traciły również akcje notowanego na Wall Street chińskiego giganta internetowego spółki Alibaba, gdyż firma otrzymała nakaz opuszczenia Tajwanu z powodu załamania regulacji prawnych. Akcje spółki w tym roku straciły już ponad 20 proc. i są najtańsze od wrześniowego debiutu.

Zyskiwały akcje Best Buy, gdyż sieć sklepów z elektroniką użytkową wykazała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

W centrum uwagi amerykańskich i inwestorów są w tym tygodniu dane z rodzimej gospodarki. W środę podany zostanie raport ADP na temat zatrudnienia w lutym - ma on wskazać na wzrost o 220 tys. nowych miejsc pracy. Na środę zaplanowana jest również publikacja lutowego odczytu wskaźnika ISM aktywności w sektorze usługowym USA. Analitycy spodziewają się, że wskaże on 56,5 pkt wobec 56,7 pkt w styczniu.

Najważniejsze dane w tym tygodniu rynek pozna jednak w piątek, kiedy to planowana jest publikacja comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w USA w lutym ma wzrosnąć o 240 tys. nowych miejsc pracy, stopa bezrobocia spaść ma natomiast do 5,6 proc. z 5,7 proc. w styczniu. Wynik lepszy od oczekiwań może okazać się silnym argumentem za podwyżką stóp procentowych przez Fed już na czerwcowym posiedzeniu.

d3hkizs

Podziel się opinią

Share
d3hkizs
d3hkizs