Trwa ładowanie...
dzaf76y

USA/Wzrosty na Wall Street

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. O dobre nastroje na rynkach zadbał prezes Europejskiego Banku Centralnego, który po raz kolejny zasugerował gotowość do zwiększenia stymulacji monetarnej na posiedzeniu w grudniu.

Share
dzaf76y

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,51 proc. do 17 823,81 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,62 proc. do 5104,92 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,38 proc. do 2089,17 pkt.

Wydarzeniem dnia w piątek było wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. W trakcie przemówienia na konferencji we Frankfurcie szef EBC po raz kolejny dał do zrozumienia, że kierowany przez niego bank jest bliski podjęcia decyzji o zwiększeniu stymulacji monetarnej na zaplanowanym za dwa tygodnie posiedzeniu.

Draghi stwierdził, że EBC zrobi wszystko co konieczne, aby inflacja w strefie euro powróciła do celu inflacyjnego. Inflacja w strefie euro wynosi obecnie zaledwie 0,1 proc., podczas gdy cel inflacyjny EBC to nieznacznie mniej niż 2 proc.

"Ogłoszenie zwiększenia stymulacji na grudniowym posiedzeniu EBC jest obecnie praktycznie pewne. Stwierdzenie Draghiego +zrobimy wszystko co konieczne+ nie pozostawia wiele przestrzeni do interpretacji. Jeśli zagrożone jest osiągnięcie celu inflacyjnego, EBC zwiększy stymulację" - ocenił dla Bloomberga Marco Valli, główny ekonomista ds. strefy euro w UniCredit.

dzaf76y

Podziel się opinią

Share
dzaf76y
dzaf76y