Trwa ładowanie...
d3qt2py
d3qt2py

USA/Zgoda na ograniczone wznowienie lotów myśliwca F-35

Eksperci marynarki wojennej i sił powietrznych USA wydali zgodę na ograniczone wznowienie lotów myśliwca F-35 - poinformował w środę rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby. Jest nadzieja, że F-35 pojawi się na pokazach lotniczych w Farnborough w W. Brytanii.
Share
d3qt2py

Samoloty F-35 uziemiono po raz kolejny, gdy 23 czerwca w jednym z nich zapalił się silnik na pasie startowym w bazie Eglin na Florydzie. Kirby poinformował, że zgoda na ograniczone loty będzie obowiązywała do czasu ustalenia i wyeliminowania przyczyn tamtego pożaru.

Decyzji w sprawie pokazania F-35 w Farnborough jeszcze nie podjęto, ale - jak wskazał Kirby - jest nadzieja, że myśliwiec będzie się tam mógł pojawić. Ma to być pierwsza prezentacja tej maszyny poza USA. Międzynarodowe pokazy lotnicze w Farnborough rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do niedzieli.

W ciągu 17 miesięcy myśliwce F-35 już trzy razy uziemiano z powodów technicznych. Po raz pierwszy nastąpiło to w styczniu 2013 roku, a powodem była usterka układu hydraulicznego. W lutym tego samego roku cała flota została uziemiona na tydzień po wykryciu pęknięcia łopatki turbiny w poddawanym testowi silniku. Ponadto Pentagon informował, że opony podwozia w przeznaczonej dla lotnictwa piechoty morskiej wersji o pionowym starcie i lądowaniu F-35B zużywają się zbyt szybko.

d3qt2py

Na projektowanie i produkcję F-35, który odpowiadać ma specyfikacji Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) dla USA i ich sojuszników, zamierza się przeznaczyć łącznie 396 mld dolarów. Oznacza to najkosztowniejsze jak dotąd przedsięwzięcie w dziejach światowego przemysłu zbrojeniowego.

Lockheed Martin opracowuje trzy różne wersje F-35 dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych USA i ośmiu innych państw: Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, Danii, Norwegii, Włoch, Turcji i Holandii. Zamówienia złożyły także Izrael i Japonia, a Korea Południowa zamierza to uczynić pod koniec bieżącego roku.

Prace nad budową myśliwców F-35 rozpoczęły się w 2001 roku. Jego trzy podstawowe wersje przeznaczone są dla sił powietrznych (F-35A), lotnictwa piechoty morskiej (F-35B) i lotnictwa marynarki wojennej (F-35C), przy czym każda z nich ma ten sam silnik.(PAP)

az/ kar/

d3qt2py

Podziel się opinią

Share
d3qt2py
d3qt2py