USD sprzyja spadek apetytu na ryzyko
Początek tego tygodnia nie należy do najlepszych na rynkach finansowych. Słabsze odczyty indeksów PMI z Niemiec, strefy euro i Chin przyczyniły się do pogorszenia i tak nienajlepszych nastrojów. W dniu wczorajszym agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu Belgii ze stabilnej do negatywnej, argumentując swoją decyzję opieszałością ze strony tego kraju jeśli chodzi o przeprowadzenie koniecznych reform.
24.05.2011 10:58
Wzrost awersji do ryzyka sprzyjał takim walutom jak USD czy CHF. Waluta amerykańska od początku maja istotnie umocniła się w stosunku do euro. Obecna aprecjacja dolara ma niewiele wspólnego z sytuacją fundamentalną, gdzie mamy połączenie kiepskich danych napływających z gospodarki USA oraz niskich stóp procentowych. Z kolei techniczny obraz rynku wygląda już dużo lepiej. USD umocnił się w stosunku do innych walut do poziomów nie widzianych od dłuższego czasu. Euro wczoraj traciło na wartości spadając do najniższego od dwóch miesięcy poziomu wobec dolara i najsłabszego w historii poziomu wobec franka szwajcarskiego.
Opublikowane w dniu dzisiejszym dane na temat indeksu niemieckiego instytutu Ifo były lepsze od oczekiwań analityków. W maju indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech wzrósł do poziomu 114,2pkt. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż od maja wskaźnik ten jest wyliczany w oparciu o nową klasyfikację sektorów gospodarczych, wag, a także nowy rok bazowy (2005). Jak podaje CESifo Group Munich, zgodnie z nową metodologią porównywalna wartość indeksu nastrojów Ifo za kwiecień 2011 wyniosła 114,2pkt.
W dzisiejszym kalendarium mamy jeszcze dane ze strefy euro na temat nowych zamówień w przemyśle, z USA publikacje na temat indeksu Richmond Fed oraz sprzedaży nowych domów. Ponadto dzisiaj będzie przemawiał Plosser i Bullard z Fed.
EURPLN
Globalna ucieczka od ryzyka w dniu wczorajszym maja swój udział w osłabieniu naszej krajowej waluty. Para EURPLN kontynuowała wzrosty w rejon 3,96. Skala osłabienie nie jest jednak zbyt duża. Z technicznego punktu widzenia w dalszym ciągu znajdujemy się poniżej istotnego oporu na poziomie 3,9770, gdzie znajduje się zniesienia Fibo 38,2% całości fali spadkowej rozpoczętej w połowie marca tego roku. Przełamanie wspomnianego poziomu może stać się symptomem do większego osłabienia. Istotnym wsparciem pozostają okolice 3,92.
EURUSD
Obraz techniczny dla euro nie wygląda najlepiej. Para EURUSD naruszyła wczoraj poziom 1,40 i obecnie lekko odreagowuje. Jesteśmy w średnioterminowym trendzie spadkowym, a obecna korekta ostatnich silnych spadków na eurodolarze może być dobra okazją do wznawiania krótkich pozycji. Istotnym oporem pozostają okolice 1,4200.
GBPUSD
Bez większych zmian przedstawia się sytuacja techniczna na parze GBPUSD> Pozostajemy w trendzie spadkowym, mniej więcej po środku kanału spadkowego, powyżej istotnego wsparcia wynikającego z 50% zniesienia Fibo. Obecnie opór wyznacza górne ograniczenia kanału w rejonie 1,6230. Najblizsze wsparcie to poziom 1,6040.
EURCHF
Wzrost awersji do ryzyka sprzyja umacnianiu się waluty szwajcarskiej. Para EURCHF znalazła się na nowych historycznych minimach na poziomie 1,2320. Pozostajemy w silnym trendzie spadkowym na tej parze. Wszelkie korekty powinny mieć dość ograniczony charakter. Silnym oporem pozostają okolice 1,2640.
Anna Wrzesińska