Trwa ładowanie...

Ustawa MdM. Po nowelizacji dwa razy więcej wniosków o dofinansowanie

We wrześniu wpłynęło do BGK ponad 3,7 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach MdM na łączną kwotę 93,6 mln zł. Podwojenie liczby wniosków względem sierpnia to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy o MdM - powiedział PAP z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs.

Ustawa MdM. Po nowelizacji dwa razy więcej wniosków o dofinansowanieŹródło: Fotolia
d4b6imk
d4b6imk

Zmiana ustawy pomogła - we wrześniu do BGK wpłynęło ponad 3,7 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach MdM na łączną kwotę 93,6 mln zł. Podwojenie liczby wniosków względem sierpnia to efekt wejścia w życie nowelizacji.

Nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych weszła w życie 1 września. Dzięki niej dofinansowanie objęło też mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto nowela zwiększyła dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Nowa ustawa może też zwiększyć w programie udział osób bez zdolności kredytowej, bowiem dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą teraz wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Według eksperta banku zmiana dot. osób przystępujących do kredytu w roli dodatkowego kredytobiorcy może spowodować, że więcej wniosków spotka się z pozytywną oceną zdolności kredytowej - a tym samym pozwoli na uzyskanie kredytu z dopłatą.

- Od początku funkcjonowania programu, czyli od stycznia 2014 roku, napłynęło do BGK 31,7 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 741 mln złotych - powiedział zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. W ramach tegorocznego limitu złożono 17 203 wniosków na kwotę 403,92 mln zł.

d4b6imk

Białowąs ocenił, że zainteresowanie programem MdM cały czas rośnie, a sam program odniósł bardzo duży sukces. Do tej pory zainteresowani nabywcy aż tak licznie nie występowali o dofinansowanie, jak od momentu nowelizacji. W sierpniu liczba złożonych wniosków wyniosła 1 692, a we wrześniu było ich ponad 3,7 tys. - Zmiany ustawowe spowodowały zwiększenie zakresu możliwości ubiegania się beneficjentów o mieszkanie - tłumaczy ekspert BGK.

Po zmianach w ustawie na większą dopłatę mogą liczyć małżeństwa oraz osoby samotne, ale wychowujące dzieci. Do 31 sierpnia br. większe zainteresowanie programem wykazywały osoby samotne. Według danych BGK, 57 proc. osób korzystających z programu MdM stanowiły osoby samotne, a rodziny - 43 proc.

Według danych z BGK najwięcej wniosków o dofinansowanie z MdM napływa z woj. mazowieckiego (19 proc.), wielkopolskiego oraz pomorskiego (po 15 proc.) Najmniej aktywnymi województwami w programie są: podkarpackie (2 proc.), lubelskie (2 proc.), świętokrzyskie oraz opolskie (po 1 proc.).

- Do tej pory obserwowaliśmy większą aktywność w dużych aglomeracjach i na ich obrzeżach. Wynikało to z charakterystyki rynku deweloperskiego. Tam gdzie deweloperzy byli aktywni, tam pojawiał się program MdM - wyjaśnił Białowąs. Ocenił, że "na pewno po nowelizacji i dopuszczeniu rynku wtórnego ta aktywność przeniesie się również na mniejsze miejscowości".

d4b6imk

Program MdM finansowany jest w ramach środków gromadzonych w Funduszu Dopłat BGK. Nie ma zapisanej sztywno określonej kwoty, ile rocznie państwo na ten program przeznaczy. Jest tylko górny pułap puli środków, który w 2015 r. wynosi 715 mln zł.

- Można powiedzieć, że podobnie jak w roku ubiegłym w tym roku środków wystarczy dla wszystkich, którzy zgłoszą się do banku z wnioskiem o dofinansowanie. Jak będzie w następnych latach - nie wiemy. Wszystko zależy od aktywności deweloperów i od cen nieruchomości, jakie będą na rynku w odniesieniu do limitów cenowych obowiązujących w programie - tłumaczył dyrektor.

Przewidywane limity zaangażowania środków budżetowych w program w poszczególnych latach zostały określone w ustawie w kwotach limitów rosnących: w 2016 roku ma to być do 730 mln zł, w roku 2017 do 746 mln zł, a w 2018 r. do 762 mln zł.

Zobacz także - czy warto negocjować cenę mieszkania

Szukasz niedrogiego mieszkania? Sprawdź ceny i dokonaj dobrego wyboru!

d4b6imk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b6imk