Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Prezydent podpisze dziś nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, zwiekszającą do 50 tysięcy euro wysokość gwarancji dla depozytów bankowych.

Lech Kaczyński zapowiedział, że część przepisów uchwalonych przez Sejm zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent ma zastrzeżenia do ograniczenia przez ustawodawcę roli Narodowego Banku Polskiego w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Do tej pory bank centralny miał czterech przedstawicieli w Funduszu. Po trzech - Ministerstwo Finansów i Związek Banków Polskich. Po wejściu w życie przepisów, wszystkie te instytucje będą miały po dwóch przedstawicieli. Jedna osoba będzie mianowana przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego. NBP utraci też część ze swoich uprawnień kontrolnych.

Zdaniem eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Marcina Peterlika zwiększenie wysokości gwarantowanych depozytów bankowych to rozwiązanie, z którego skorzystają nieliczni. W ocenie eksperta niewiele osób ma depozyty w takiej wysokości, jednak wejście w życie nowych rozwiązań zwiększy zaufanie do banków.

Obecnie kwota depozytu do tysiąca euro jest gwarantowana w całości, a w przedziale od tysiąca do 22 i pół tysiąca - gwarancja wynosi 90 procent.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)