Trwa ładowanie...

Ustępujący szef Banku of America dostanie 120 mln USD odszkodowania

Kenneth Lewis, ustępujący szef dotkniętego przez światowy kryzys finansowy Bank of America, otrzymał na odchodne pakiet odszkodowawczy wart 120 milionów dolarów - informuje agencja dpa powołując się na amerykańskie media.

Share
Ustępujący szef Banku of America dostanie 120 mln USD odszkodowania
Źródło: AFP
d2nqx7c

Równocześnie jednak Lewis, jako jeden z pierwszych czołowych bankierów z Wall Street, musi pod naciskiem amerykańskiego rządu zrzec się podstawowego wynagrodzenia i dodatków za rok 2009 w wysokości 1,5 miliona dolarów.

Lewis był zaangażowany w warte miliardy dolarów spektakularne przejęcie banku inwestycyjnego Merrill Lynch sprzed około roku. Bank of America był wówczas oskarżany o to, że informując o transakcji wprowadził w błąd akcjonariuszy.

d2nqx7c

Powołany przez prezydenta USA Baracka Obamę specjalny przedstawiciel ministerstwa finansów Kenneth Feinberg - nadzorujący pakiety wynagrodzeń w bankach, które otrzymały pomoc finansową od państwa - wzywał Lewisa, aby zrzekł się wynagrodzenia za bieżący rok. Feinberg nie ma wpływu na wysokość wynagrodzeń z poprzednich lat, ponieważ przepisy dotyczące walki z kryzysem obowiązują od tego roku.

62-letni Lewis opuszcza jedną z największych instytucji finansowych USA jako bogaty człowiek: jego świadczenia emerytalne i opcje na zakup akcji warte są od 69 do 120 mln dolarów.

d2nqx7c

Podziel się opinią

Share
d2nqx7c
d2nqx7c