Uwaga! Łapanka za abonament RTV!
Koniec tego dobrego! Listonosz już wkrótce może przestać się kojarzyć się z miłym panem, który przychodzi do nas ze świąteczną kartką, emeryturą lub rentą. Przyjdzie, ale na przeszpiegi! Podpatrzeć, czy mamy w domu nielegalny… telewizor.
Żeby ratować bankrutującą Telewizję Polską, ministerstwo finansów ogłasza alert. Stawia na równe nogi skarbówkę i mobilizuje Pocztę Polską, by ściągnąć pieniądze od tych, którzy nie płacą abonamentu za radio i telewizję.
Zastępy pocztowych kontrolerów, a także sami listonosze, mają szpiegować Polaków i szukać nieopłaconych abonamentem telewizorów, a nawet małych tranzystorowych radyjek na baterie, które przygrywają nam do śniadania w kuchni. Co więcej, przed ich czujnym okiem nie ukryją się nawet radia w samochodach, bo i za nie musimy płacić haracz.
– Dyrektorzy poszczególnych jednostek pocztowych będą wydawać specjalne upoważnienia pracownikom do przeprowadzania kontroli. Kontroler musi mieć także legitymację służbową i musi okazać na życzenie dowód osobisty – tłumaczy biuro prasowe Poczty Polskiej. I jeśli taki kontroler dojrzy „lewy” odbiornik, poczta wystawi nam rachunek z odsetkami i da tydzień za zapłatę. Strach nie zapłacić – bo wtedy pieniądze ściągnie z nas skarbówka, razem z odsetkami.
Skarbowi urzędnicy dotąd tego nie chcieli robić, zasłaniając się wadliwym prawem i wytycznymi ministerstwa finansów, więc poczta była bezradna, nawet jak znalazła abonamentowego dłużnika. Ale ten czas właśnie się kończy. Resort finansów, by ratować TVP, zmienił zdanie i kazał urzędom skarbowym ściganie niepłacących abonamentu. O pomoc w ściąganiu abonamentu błagała ministrów sama publiczna telewizja, która w zeszłym roku miała 88 milionów złotych straty. W tym roku zapaść będzie niewiele mniejsza.
Płacę już za kablówkę, czy muszę też płacić abonament RTV?
Tak. Abonament radiowo-telewizyjny płaci się za sam fakt posiadania telewizora lub radia.
Skasowałem w kablówce telewizję publiczną.
To nic nie da, abonament RTV płaci się za posiadanie telewizora. Nieważne, co się na nim ogląda.
Telewizor już dawno się zepsuł. Nie oglądam telewizji.
Telewizor zarejestrowany, nawet zepsuty, wciąż podlega temu obowiązkowi. Trzeba go jak najszybciej wyrejestrować.
Wywiozłem radio na działkę, ale rzadko tam jeżdżę.
Płaci się za posiadanie odbiornika, nieważne, czy i gdzie się go używa.
Mam małe radio na baterie. Nieużywane od lat.
Jeśli było zarejestrowane, wciąż podlega opłacie.
Mam dwa telewizory, muszę płacić za każdy?
Nie, płaci się jeden abonament niezależnie od liczby posiadanych odbiorników. Uwaga, jeśli nie masz radia w domu, a masz w aucie, też podlega to pod abonament. Inaczej w przypadku firm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oni płacą osobny abonament za każdy odbiornik, także za te w firmowych samochodach.
Telewizor służy mi tylko za ekran komputera.
Płaci się za posiadanie odbiornika, a nie oglądanie telewizji.
Co z tabletami i komputerami? Mam też telefon, na którym słucham radia?
Według przepisów, odbiornikami, za które należy płacić abonament, są: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon czy wieża stereo z radiem. Komórki, tablety i komputery nie podlegają na razie tej opłacie.
Kto może skontrolować, czy mam w domu telewizor?
Wyłącznie pracownicy Poczty Polskiej. Uwaga! To niekoniecznie muszą być listonosze!
Jak wygląda kontrola?
Kontrole są w godz. 8-20. Kontroler musi przed wejściem do domu poinformować o celu wizyty. Jeśli to listonosz, który dziś przyszedł jako kontroler, też musi o tym uprzedzić. Musi też pokazać upoważnienie podpisane przez kierownika poczty i legitymację służbową. Możesz też zażądać pokazania dowodu osobistego.
Czy mogę nie wpuścić kontrolera?
Oczywiście. Można pokazać mu dowód opłacenia abonamentu np. przez drzwi. Albo oświadczyć, że się telewizora i radia nie posiada.
Co się stanie, jeśli nie wpuszczę kontrolera?
Kontroler nie może wejść do mieszkania siłą ani z policją. Niewpuszczony sporządzi protokół.
*Nie wpuściłem kontrolera, ale mam telewizor, za który przestałem płacić abonament. *
Skoro kontroler Cię odwiedził, to znaczy, że poczta przypomniała sobie o zaległości. Dostaniesz upomnienie. I jeśli nie zapłacisz w wyznaczonym terminie, poczta zawiadomi skarbówkę, a ta będzie ściągać od Ciebie pieniądze.