Trwa ładowanie...
internet

Uwaga na nowe oszustwo na Facebooku. Przysyłają wiadomość niby w dobrej wierze

"Ktoś się pod panią/pana podszywa na jednej z grup na Facebooku, proszę wejść w link i sprawdzić" - tak w skrócie wygląda wiadomość, którą wysyłają oszuści. Kliknięcie w podany adres może się wiązać z utratą haseł i dostępów do administrowanych przez nas fanpage i grup.

Share
Uwaga na nowe oszustwo na Facebooku. Przysyłają wiadomość niby w dobrej wierze
Źródło: Flickr/Facebook, fot: collage
d24nfc2

Screen wiadomości od rzekomo zatroskanej użytkowniczki Facebooka opublikowała jedna z internautek, udzielających się w grupie "Social media" na wspomnianym portalu. Kobieta administruje grupami, które mają łącznie ok. 200 tys. użytkowników. I to właśnie one były najpewniej celem oszustów.

"Generalnie chodziło o to, żebym weszła w link i się zalogowała. Nazwy grupy nie mogła mi podać, bo podobno została zbanowana. Jak mantra powtarzała, że mam tam wejść i się zalogować" - wyjaśnia internautka, którą próbowano oszukać.

Zobacz także: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

Dodaje, że kolejnego dnia wrzuciła kolejną wiadomość. "Przesłała mi screen ze spreparowanego postu, że niby ktoś z mojego konta właśnie na tej grupie publikuje ostre porno. Na moje pytanie po co mam się logować żeby wejść na inną grupę nie umiała odpowiedzieć" - czytamy [pisownia oryginalna].

d24nfc2

W załączonym zrzucie rozmowy widzimy, że podany link zawiera w sobie słowo "facebook", jednak zamiast rozszerzenia ".com" widnieje w nim ".pl". Chociażby po tym można poznać, że to ewidentna próba wyłudzenia danych.

facebook
Źródło: facebook, fot: screen

Co można zrobić, żeby ustrzec się przed ewentualnym wyłudzeniem danych? Przede wszystkim nie klikać w żadne linki z niepewnego źródła. Dobrze jest także podać w profilu wszystkie swoje prawdziwe dane, łącznie ze zdjęciem, aby ułatwić Facebookowi weryfikację użytkownika w razie problemów. Wówczas może w tym pomóc np. skan dowodu osobistego. Warto ustawić sobie również dwustopniową autoryzację logowania.

d24nfc2

Podziel się opinią

Share
d24nfc2
d24nfc2