Trwa ładowanie...

Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Otrzymaliście maila z informacją o przesyłce? To najprawdopodobniej kolejna próba zainfekowania waszego komputera.

Share
Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
dtqow0d

Wiadomość od przestępcy przychodzi pod tytułem “Poczta Polska – E-Powiadomienie o Awizowanej przesyłce” - informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Choć treść fałszywej wiadomości pełna jest błędów (np. jej autor napisał “Odbiroca” zamiast “Odbiorca”), to pojawia się w niej imię i nazwisko prawdziwego adresata złośliwej wiadomości. To może uśpić czujność.

W załączniku jest dokument do otwarcia w programie Word. Przestępca wykorzystuje odkrytą wcześniej lukę, prosząc o potwierdzenie zaaktualizowania dokumentu. To komunikat, który nigdy wcześniej się nie pojawiał. Wciśnięcie “tak” spowoduje ściągnięcie złośliwego oprogramowania. Do potwierdzenia zachęca dodatkowy komunikat: “Trwa ładowanie danych ze zdalnego serwera. Potwierdź chęć aktualizacji dokumentu”. Ofiara może pomyśleć, że jest to niezbędne.

zaufanatrzeciastrona.pl
Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Tak wygląda fałszywy dokument - zdjęcie ze strony zaufanatrzeciastrona.pl

Co ciekawe, wcześniej ta metoda została wykorzystana w ataku na prawników. Teraz jednak przestępca używa jej na większej grupie odbiorców. Niewykluczone, że niebawem pojawiają się kolejne fałszywe wiadomości, np. od kurierów. Ostrzeżcie znajomych.

dtqow0d

Podziel się opinią

Share
dtqow0d
dtqow0d