Trwa ładowanie...

Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Otrzymaliście maila z informacją o przesyłce? To najprawdopodobniej kolejna próba zainfekowania waszego komputera.

Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę PolskąŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d11dp5z

Wiadomość od przestępcy przychodzi pod tytułem “Poczta Polska – E-Powiadomienie o Awizowanej przesyłce” - informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Choć treść fałszywej wiadomości pełna jest błędów (np. jej autor napisał “Odbiroca” zamiast “Odbiorca”), to pojawia się w niej imię i nazwisko prawdziwego adresata złośliwej wiadomości. To może uśpić czujność.

W załączniku jest dokument do otwarcia w programie Word. Przestępca wykorzystuje odkrytą wcześniej lukę, prosząc o potwierdzenie zaaktualizowania dokumentu. To komunikat, który nigdy wcześniej się nie pojawiał. Wciśnięcie “tak” spowoduje ściągnięcie złośliwego oprogramowania. Do potwierdzenia zachęca dodatkowy komunikat: “Trwa ładowanie danych ze zdalnego serwera. Potwierdź chęć aktualizacji dokumentu”. Ofiara może pomyśleć, że jest to niezbędne.

zaufanatrzeciastrona.pl
Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Tak wygląda fałszywy dokument - zdjęcie ze strony zaufanatrzeciastrona.pl

Co ciekawe, wcześniej ta metoda została wykorzystana w ataku na prawników. Teraz jednak przestępca używa jej na większej grupie odbiorców. Niewykluczone, że niebawem pojawiają się kolejne fałszywe wiadomości, np. od kurierów. Ostrzeżcie znajomych.

d11dp5z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11dp5z