V Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG
23.01. Warszawa (PAP) - Najlepsze praktyki WZA oraz raportowanie bez rozporządzenia i raportowanie danych finansowych będą tematami V Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG,...
23.01. Warszawa (PAP) - Najlepsze praktyki WZA oraz raportowanie bez rozporządzenia i raportowanie danych finansowych będą tematami V Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG, który odbędzie się 4-5 marca 2014 roku w Jachrance.
Podczas Kongresu prawnicy specjalizujący się w prawie rynku kapitałowego będą mogli omówić bieżące zmiany regulacyjne, nowe uregulowania unijne oraz najciekawsze kazusy prawne.
Pierwszego dnia Kongresu odbędą się trzy sesje plenarne. Podczas pierwszej "Jak raportować bez rozporządzenia" przedstawione zostaną propozycje nowych uregulowań unijnych. Uczestnicy zastanowią się m.in. jak będzie można wypełnić pustkę po rozporządzeniu o obowiązkach informacyjnych
"Najistotniejszą konsekwencją wprowadzenia rozporządzenia MAR, z którą będą musieli zmierzyć się emitenci, będzie wyeliminowanie z dzisiejszego rozporządzenia o raportach bieżących i okresowych katalogu wydarzeń gospodarczych wymagających raportowania. Obecnie spółki decydując, czy dane wydarzenie zaraportować, czy nie, opierają się w dużej mierze na liście znajdującej się w rozporządzeniu.(...)Po wprowadzeniu rozporządzenia MAR będą musiały w każdym przypadku opierać się jedynie na ocenie, czy dane wydarzenie może mieć wpływ na cenę akcji" - powiedział cytowany w komunikacie prezes SEG Mirosław Kachniewski.
"Prace nad tym rozporządzeniem nadal trwają i jego przyjęcia możemy oczekiwać w drugiej połowie 2014r. Wliczając okres vacatio legis jest jeszcze sporo czasu, aby spółki mogły przygotować się do nadchodzących zmian. Dyskusja na Kongresie Prawników będzie okazją, aby w gronie przedstawicieli nadzoru, emitentów i instytucji rynku zmierzyć się z tym tematem" - dodał
Podczas drugiej sesji zostanie omówione raportowanie danych finansowych z uwzględnieniem takich zagadnień jak: czy rynek potrzebuje raportów kwartalnych, dane finansowe jako informacja cenotwórcza, projekt standardu raportowania danych finansowych.
"W obszarze regulacyjnym szykuje się również zmiana dotycząca raportowania okresowego wynikająca ze zmian unijnych, które eliminują obowiązek publikowania raportów kwartalnych. Macierzyste państwa członkowskie będą mogły nałożyć na emitentów obowiązek publikowania dodatkowych raportów okresowych, co w przypadku Polski, jak się wydaje, sprowadzałoby się do utrzymania statusu quo. Wprawdzie regulacja wejdzie w życie dopiero w listopadzie 2015 roku, ale temat jest na tyle istotny z punktu widzenia wiarygodności emitentów, że już teraz wymaga poważnej dyskusji w gronie wszystkich interesariuszy nad sensem utrzymania raportów kwartalnych, tak aby zastosowane rozwiązanie było jak najlepsze dla rozwoju rynku kapitałowego" - powiedział Kachniewski.
Trzecia sesja poświęcona będzie najlepszym praktykom WZA. Uczestnicy zastanowią się m.in. czy spółki potrzebują wytycznych odnośnie organizacji i przebiegu WZA, jakie kwestie powinny się znaleźć w wytycznych i jak należałoby je egzekwować.
Drugiego dnia Kongresu, podczas zajęć praktycznych, omówione zostaną zagadnienia prawne dotyczące m.in. głośnych sporów na WZA i po ich zakończeniu, finansowania spółek publicznych, odpowiedzialności doradców za niewypełnienie obowiązku informacyjnego, projektu nowej ustawy o obligacjach, compliance w praktyce, scalania akcji.
Szczegółowe informacje na temat Kongresu na stronie internetowej www.seg.org.pl.
Gospodarzem Kongresu będzie Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: GPW i KDPW jako partnerzy instytucjonalni, firma Unicomp-WZA jako partner technologiczny, kancelarie prawne: GESSEL - Koziorowski, K&L Gates, RKKW - KWAŚNICKI, WRÓBEL & Partnerzy, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni oraz Wardyński i Wspólnicy jako partnerzy. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego objął przedsięwzięcie patronatem merytorycznym.
PAP jest patronem medialnym Kongresu.(PAP)
gor/ ana/