Trwa ładowanie...
d3ymo9j

Vodafone odkupi od TDC 4,8 proc. akcji Polkomtela za 176 mln euro (opis2)

(dochodzi opinia analityka)


29.10.Warszawa(PAP) - Vodafone odkupi od TDC 4,8 proc. akcji Polkomtela za 176 mln euro plus odsetki narosłe do chwili zamknięcia....

Share
d3ymo9j

(dochodzi opinia analityka)

29.10.Warszawa(PAP) - Vodafone odkupi od TDC 4,8 proc. akcji Polkomtela za 176 mln euro plus odsetki narosłe do chwili zamknięcia. Po transakcji, która ma zostać zakończona w IV kw. 2008 roku, udział Vodafone w Polkometlu wzrośnie do 24,4 proc. z 19,6 proc. - podał Vodafone w komunikacie prasowym.

Cena transakcji Vodafone i TDC jest niższa niż ustalenia polskich akcjonariuszy z TDC z 2006 roku, gdy za pakiet 14,8 proc. akcji Polkomtela TDC chciał 650,5 mln euro.

d3ymo9j

TDC podał w komunikacie, że finalizacja transakcji sprzedaży akcji Polkomtela Vodafonowi oraz polskim akcjonariuszom nastąpi po zdjęciu zabezpieczeń nałożonych przez sąd na te papiery.

"Firma Vodafone ogłosiła dzisiaj, że uzgodniła zakup dodatkowego pakietu 4,8 proc. akcji spółki Polkomtel S.A. ("Polkomtel"), czołowego operatora telekomunikacyjnego w Polsce. Sprzedającym jest TDC A/S ("TDC"), a całkowita wartość transakcji wyniesie 176 milionów Euro plus odsetki narosłe do chwili zamknięcia" - napisano.

"Zakup ten powiększy udziały Vodafone w Polkomtelu z obecnych 19,6 proc. do 24,4 proc., zapewniając silniejszą obecność firmy na atrakcyjnym polskim rynku. Vodafone, podobnie jak pozostali akcjonariusze Polkomtela, zdecydował się zrealizować swoje prawo pierwokupu, proporcjonalnie do już posiadanego pakietu akcji w wysokości 19,6 proc., w stosunku do pakietu akcji Polkomtela należących do TDC. Możliwość skorzystania z prawa pierwokupu jest efektem zmiany kontroli w TDC, do której doszło w lutym 2006 r." - dodano.

TDC, który obecnie ma 19,61 proc. akcji Polkomtela, zdecydował się dwa lata temu na sprzedaż całości posiadanego pakietu, oferując 24 proc. tego pakietu Vodafonowi, a 76 proc. polskim akcjonariuszom.

d3ymo9j

W 2006 roku polscy właściciele Polkomtela, czyli PKN Orlen, KGHM, PGE oraz Węglokoks, zaakceptowali ofertę duńskiego TDC, który proponował im kupno 14,8 proc. akcji Polkomtela za 650,5 mln euro.

Analitycy podkreślają, że cena uzgodniona przez TDC i Vodafone jest niższa niż ustalenia polskich akcjonariuszy z TDC z 2006 roku.

"Cena ustalona przez TDC i Vodafone jest istotnie niższa niż wcześniejsze wyliczenia, o około 10 proc. niższa, i powstaje pytanie czy stara cena w euro jest ważna, i czy cena będzie się różniła pomiędzy nabywcami" - powiedział Paweł Puchalski, analityk z DM BZ WBK.

Vodafone, który był przeciwny tej transakcji, bojąc się zmarginalizowania roli w Polkomtelu, zaskarżył ją i skierował sprawę do Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu.

d3ymo9j

Pod koniec marca 2008 roku Trybunał wydał korzystny dla polskich akcjonariuszy wyrok umożliwiający przeprowadzenie transakcji zakupu 14,8 proc. pakietu akcji Polkomtela.

W maju TDC złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o zniesienie zabezpieczenia na akcjach Polkomtela. Zabezpieczenie, o które wnioskował brytyjski Vodafone, było bezpośrednim powodem, dla którego polscy akcjonariusze nie mogli dokupić akcji operatora sieci Plus od TDC.

Rozprawa w sprawie zdjęcia zabezpieczeń na akcjach Polkomtela należących do TDC odbędzie się 21 listopada w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Przedstawiciel KGHM, PKN Orlen i PGE nie chcieli skomentować PAP dzisiejszej informacji o transakcji TDC i Vodafone. (PAP)

bas/ epo/ asa/

d3ymo9j

Podziel się opinią

Share
d3ymo9j
d3ymo9j