Trwa ładowanie...
d2jk0bj

W 2015 r. Słupska SSE wydała osiem zezwoleń na działalność gospodarczą

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2015 r. wydała 8 zezwoleń na działalność firmom, które zapowiedziały zainwestowanie na środkowym Pomorzu ok. 60 mln zł i utworzenie ponad 300 miejsc pracy. W większości to nowe projekty inwestycyjne.

Share
d2jk0bj

Agata Jaroszewska z Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSSE), poinformowała PAP, że w 2015 r. na podstawie zakończonych procedur przetargowych (rokowań) wydanych zostało 8 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z udzielonymi zezwoleniami, ma być zatrudnionych 306 osób, a wartość projektów ma wynieść 60 mln zł. Podała, że wśród pozyskanych inwestycji sześć to nowe przedsięwzięcia, a pozostałe dwa - reinwestycje.

Siedmiu inwestorów reprezentuje polski kapitał, ósmy - kapitał duński.

Zezwolenie na działalność w podstrefie "Koszalin" otrzymały trzy spółki: MM Timber Windows, Viking Windows i Akant, które chcą produkować okna. Zezwolenia na działalność w podstrefie "Koszalin" otrzymały też: Centrum Logistyczne Invena Log (centrum logistyczne), Q4glass, ABJ Investors (produkcja szyb dla budownictwa) oraz spółka RGB Technology, która chce produkować wyświetlacze led. Ponadto zezwolenie na działalność otrzymały spółki: Poldan Net (produkcja lin i wyrobów sieciowych, podstrefa "Słupsk- Włynkówko") i Polmarkus Logistyka (centrum logistyczne, podstrefa "Redzikowo").

d2jk0bj

Prezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku Mirosław Kamiński powiedział PAP, że "2015 rok był trudny, ale i ciekawy". Zwrócił uwagę, że na terenie SSSE zakończona została budowa Słupskiego Inkubatora Technologicznego o wartości ponad 40 mln zł. Podał, że w inkubatorze działa kilka firm innowacyjnych. Z różnych form aktywności w inkubatorze skorzystało już ponad 6 tys. osób.

Na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego powstała największa na Pomorzu i jedna z większych w kraju instalacji fotowoltaicznych, a na gruncie przed budynkiem wykonano mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Łącznie na terenie SSSE powstały instalacje OZE o mocy 218,45 kW. Instalacje mają m.in. pełnić funkcję instalacji pokazowych, badawczych, popularyzujących wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Mówiąc o planach na 2016 r. Kamiński podał, że trwają negocjacje z inwestorami, którzy zainteresowani są prowadzeniem na terenie strefy działalności w zakresie m.in. magazynowania i logistyki. Zauważył, że większość potencjalnych inwestorów pyta już nie o grunty pod swoje obiekty (tzw. green field), ale o możliwość wynajęcia hal produkcyjnych. "To jest sygnał dla nas na przyszły rok, że to jest kierunek, który należy rozwijać i prowadzimy już rozmowy z deweloperami, którzy mogliby takie obiekty na terenach strefy budować" - dodał. Zaznaczył, że wynajęciem gotowych obiektów zainteresowane są zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy. "Niektórzy inwestorzy mówią wprost, że wolą inwestować w wykwalifikowaną kadrę, a nie w hale" - dodał.

Przyznał, że SSSE jest w niewielkim stopniu, bo tylko w 33 proc., zagospodarowana. Ocenił, że jest to efektem m.in. braku dogodnych połączeń komunikacyjnych. "Nawet dokumenty rządowe pokazują, że jesteśmy na obszarze wykluczonym komunikacyjnie" - uznał. Przypomniał, że np. ważna dla środkowego Pomorza trasa S6 z Trójmiasta do Szczecina to perspektywa 2020 r. Ocenił, że dobrze skomunikowane obszary, jak np. w rejonie portów, "nie czekają na inwestora i są szybko zagospodarowywane". "W przypadku SSSE trwa to dłużej właśnie ze względu na kwestie komunikacyjne" - dodał.

d2jk0bj

"Słupska strefa bardzo często dysponuje terenami, które wcześniej były użytkowane rolniczo, więc proces ich uzbrojenia trwa często kilka lat, a dostęp do wykwalifikowanej kadry jest utrudniony" - zaznaczył.

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna - zarządzana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. - obejmuje zasięgiem tereny inwestycyjne na terenie Pomorza Środkowego. Składa się z 17 podstref zajmujących łącznie ponad 899 ha, położonych w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Strefa zagospodarowana jest w 33 proc. Na jej terenie działalność prowadzi 31 przedsiębiorców. Wartość zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych to ponad 1,6 mld zł, a liczba zadeklarowanych nowych miejsc pracy to ponad 2,7 tys.

W czerwcu Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. złożyła wniosek do resortu gospodarki o zwiększenie obszaru SSSE o tereny w Płaszewku (gm. Słupsk) - 7,7 ha, Szczecinku (teren prywatny) - 2,1 ha, Redzikowie (gm. Słupsk) - 0,8 ha (poprawa zagospodarowania terenu). W 2016 r. planowane jest wystąpienie z nowym wnioskiem o zmianę granic strefy i włączenie do jej obszaru uzbrojonych i atrakcyjnie położonych terenów inwestycyjnych.

d2jk0bj

Podziel się opinią

Share
d2jk0bj
d2jk0bj