W amerykańskiej gospodarce bez zmian
Sesja na Wall Street miała spokojny przebieg, a główne indeksy zanotowały jedynie niewielkie zmiany mimo wyraźnie gorszych od oczekiwań danych PMI.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,31% do 9.711,97 pkt.
Nasdaq Comp. zniżkował o 0,08% do 2.122,42 pkt.
S&P 500 stracił 0,35% i wyniósł na koniec dnia 1.056,93 pkt.
Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował, że indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago nieoczekiwanie spadł we wrześniu 2009 roku do 46,1 pkt z 50 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52 pkt.
- Fakt, że dane były słabe a produkcja samochodów miała na nie duży wpływ, nie sprzyja ożywieniu w kształcie litery V - powiedział Kevin Caron ze Stifel Nikolaus.
Indeks Dow Jones Automobile tracił w ciągu dnia nieco ponad 1%.
Kolejne rozczarowanie dla inwestorów przyniósł najnowszy raport prywatnej firmy ADP Employer Services. Wynika z niego, że w firmach w USA ubyło we wrześniu 254.000 miejsc pracy. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce we wrześniu ubyło tylko 200.000 miejsc pracy.
- Oba te raporty (PMI i ADP) sugerują, że nadchodzą gorsze dane z realnej gospodarki - powiedział Caron.
Nastroje jedynie na chwilę, na początku sesji, poprawiła publikacja końcowych wyliczeń Produktu Krajowego Brutto za drugi kwartał.
Departament Handlu podał, że Produkt Krajowy Brutto USA spadł w II kwartale 2009 roku o 0,7% wobec spadku o 6,4% w I kwartale. Spodziewano się spadku PKB o 1,2%, a wcześniej Departament Handlu szacował jego spadek na 1%.
Ze spółek w centrum uwagi znalazła się pogrążona w problemach finansowych CIT Group. Na rynku pojawiły się informacje, że bank ten może zostać przejęty przez jego obligatariuszy.
O prawie 8% podrożały akcje producenta odzieży, firmy Nike. Dzień wcześniej firma ta podała lepsze od oczekiwań wyniki za pierwszy kwartał swego roku obrotowego. Skłoniło to analityków Goldman Sachs do podniesienia rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".
Bank of America uzgodnił warunki sprzedaży swojego biznesu "asset management" firmie Ameriprise Financial za około 1 mld dolarów. Z tej okazji akcje Bank of America potaniały nieco ponad 1%, a papiery Ameriprise Financial podrożały 11%.
Nieznacznie spadły notowania Hewlett Packard po prasowych doniesieniach, że firma może połączyć swoje działy produkcji komputerów i drukarek.
W dół poszły notowania Wynn Resorts, mimo że firma z dużym sukcesem może zakończyć emisję swoich akcji na rynku w Azji.
W kończącym się w środę trzecim kwartale indeks S&P 500 zyskał łącznie około 14%, a w całym 2009 roku wzrost ten sięga 16,5%. Od dołka z początku marca S&P 500 zyskał na wartości około 55%.