Trwa ładowanie...
d1c9ei6

W bilansie korzyści/kosztów wejścia do EMU pojawiły się pokryzysowe zmiany i niewiadome - MF

11.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów dostrzega, że w bilansie korzyści i kosztów wejścia do strefy euro pojawiły się po kryzysie finansowym zmiany i pewne niewiadome,...

d1c9ei6
d1c9ei6

11.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów dostrzega, że w bilansie korzyści i kosztów wejścia do strefy euro pojawiły się po kryzysie finansowym zmiany i pewne niewiadome, których wpływu nie da się obecnie sklasyfikować - poinformowała Joanna Osińska, ekonomistka z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro w Ministerstwie Finansów.

"Kryzys zmienił to co było do tej pory istotne w postrzeganiu wejścia do strefy euro. Wiele się wydarzyło złego, ale i dobrego, to wpływa na bilans korzyści i kosztów dla państwa, które przygotowują się i pretendują do bycia w strefie euro. Wpływ jest zarówno +in plus+, jak i +in minus+" - powiedziała Osińska podczas seminarium naukowego w Szkole Głównej Handlowej.

"W zakresie wpływu +in minus+ wstępując do strefy euro, w większym niż dotychczas stopniu, będziemy musieli zrezygnować w autonomii w polityce makroekonomicznej z pewnym szczególnym uwzględnieniem polityki fiskalnej. Druga sprawa, to, że zniknie nam ten występujący dotychczas efekt +halo+, więc też pewien znak zapytania pojawia się w przypadku korzyści fiskalnych z tytułu konwergencji stóp procentowych. +In plus+ jest to, że wchodzimy do systemu, który jest bardziej stabilny niż ten istniejący do tej pory, o ile oczywiście wprowadzane rozwiązania faktycznie zadziałają. Druga sprawa, to, że mamy już nową jakościowo rzecz, którą jest stały, oparty na zapisach traktatowych mechanizm antykryzysowy. Dalszą sprawą jest, że przystępując do strefy euro też większy będzie nasz udział w procesie decyzyjnym w Unii Europejskiej" - dodała.

W jej ocenie są też kwestie związane z wejściem do strefy euro i obarczone znakiem zapytania, takie których wpływu obecnie resort finansów nie jest w stanie precyzyjnie określić.

d1c9ei6

"To są kwestie związane z nadzorem finansowym. Druga poważna sprawa wiąże się z kryteriami konwergencji, oceną ich wypełnienia - tutaj może więcej światła rzuci publikacja raportu o konwergencji EBC i Komisji Europejskiej jeszcze w tym miesiącu" - podkreśla Osińska.

Obecnie Polska nie określa daty wejścia do strefy euro. Rząd wskazuje jednak, że zamiana złotego na euro będzie mogła mieć miejsce w momencie ustabilizowania strefy euro i naprawy mechanizmów zarządzania nią. (PAP)

bg/ asa/

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6