Trwa ładowanie...
wielka brytania
19-03-2014 15:25

W.Brytania: Funt upodobni się do starej trójpensówki

Moneta o nominale 1. funta w nowym wydaniu upodobni się do starej dwunastokątnej trójpensówki sprzed 1971 r., kiedy to w W. Brytanii, wraz z wstąpieniem do EWG, wprowadzono system dziesiętny. Moneta wejdzie do obiegu od 2017 r. Ma być niemożliwa do podrobienia.

W.Brytania: Funt upodobni się do starej trójpensówkiŹródło: Fotolia, fot: focuspocusltd
d2ogiel
d2ogiel

Resort finansów, który o tym poinformował sądzi, że obecna metalowa jednofuntówka będąca w obiegu od 1983 r. wysłużyła się i przestała odpowiadać potrzebom, ponieważ fałszerze nauczyli się ją podrabiać. Łączna wartość tych podrobionych monet w obiegu oceniana jest na ok. 45 mln funtów. W ostatnich latach z obiegu usuwano ok. 2 mln fałszywych jednofuntówek rocznie.

Na awersie nowej monety będzie podobizna Elżbiety II; co będzie na rewersie dopiero się okaże, bo o wyborze projektu zdecyduje otwarty dla każdego konkurs.

Moneta ma mieć ten sam rozmiar i grubość, co obecny funt, ale jej wprowadzenie będzie wymagało dopasowania parkomatów, wózków na lotniskach i w supermarketach; operacja ta będzie kosztować ok. 20. mln funtów. Podobnie jak moneta o nominale dwóch funtów, nowa jednofuntówka będzie miała pierścień ze stopu miedzi z niklem, a po bokach będzie karbowana.

Stara miedziana trójpensówka oznaczana symbolem 3d była w obiegu w latach 1937-71. Największą rozpoznawalnością cieszyła się w okresie niemieckiego blitzu, gdy podczas zaciemnienia łatwo można było ją rozpoznać po dotyku. Przed 1937 r. trójpensówka była niewielkiej wielkości srebrnikiem, w czasie świąt zapiekanym w cieście - była nagrodą dla tego, kto na nią natrafił. Wymuszała ostrożne gryzienie "christmas pudding".

d2ogiel

Dziś srebrną trójpensówkę nadal bije się specjalnie dla Elżbiety II, która z okazji Wielkiego Piątku rozdaje osobom wyróżnionym za pracę dobroczynną specjalne aksamitne mieszki, w których łączna wartość pieniążków o nominale 1,2,3 oraz 4 pensów, każdorazowo odpowiada liczbie lat monarchini.

Przed przejściem na system dziesiętny funt składał się z 20. szylingów, a szyling z 12. pensów. 21 szylingów składało się na gwineę. Trójpensówka stanowiła 1/80 funta.

d2ogiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ogiel