W centrum uwagi na GPW dziś WIG‑banki oraz PKB w USA

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews/ CMC Markets) - Przed nami ciekawa sesja pod wpływem pozytywnych impulsów z USA. Warto obserwować banki i reakcję na odczyt PKB w USA.

28.02.2017 09:01

Podczas gdy na GPW inwestorzy spędzili ostatnie dwie sesje na realizacji pokaźnych zysków, w USA indeksy korygują się jedynie w trakcie sesji, by znowu zamknąć się na nowych rekordowych poziomach. Wczoraj Dow Jones dwunasty raz z rzędu zamknął się na nowym szczycie. To powinno dać pozytywny impuls na początku europejskich sesji. Ten optymizm będzie jednak ograniczony po słabszej końcówce sesji w Japonii.

Najważniejszym poziomem wsparcia na WIG20 jest w tej chwili poziom 2185 punktów. Oporem pozostaje ostatni lokalny szczyt z 23 lutego na poziomie 2272 punktów. Przy tak rozpędzonym rynku można spodziewać się dzisiaj dużych ruchów. Przy dużym popycie, który obserwujemy od tygodni i tak rozpędzonym rynku wystarczy bowiem jedynie cofnięcie się podaży by wywołać szybkie i mocne wzrosty w czasie dnia. W CMC Markets najlepsi globalnie klienci działający na polskim indeksie poprzez CFD Poland20 nadal w 2/3 są optymistami i utrzymują pozycje na wzrost.

W obecnym stadium hossy na GPW warto obserwować indeks WIG-Banki. Utrzymanie się na nim hossy będzie zapewniało paliwo dla wszystkich akcji. W tym sektorze szczególnie interesujące będzie zachowanie się banków, które nie są ujęte w WIG20. W ostatnich miesiącach dość mocno ociągały się ze wzrostami.
Natomiast katalizatorem wzrostów w USA są zapowiedzi Prezydenta Donalda Trumpa, których szczegóły mamy poznać dzisiaj po zamknięciu sesji. Chodzi o plany wydatków na infrastrukturę i obronność, które mają sięgnąć 54 miliardów dolarów. Oczywiście nasuwa się pytanie o finansowanie tych wydatków. W tym kontekście warto przypomnieć, że w październiku 2015 roku ustanowiono limit długu w USA do 15 marca. Teraz potrzebny jest więc nowy, wyższy poziom. Tym rynek będzie jednak interesował się po sesji.

Dzisiaj poznamy wiele ciekawych danych, a te najważniejsze będą najpierw dotyczyły PKB. Po porannych danych z Francji poznamy PKB Austrii, Szwecji, ale przede wszystkim warto sprawdzić notowania o 14:30, kiedy to w USA poznamy dane wstępne PKB, które oczekiwane są na poziomie 2,1%. W świetle presji inflacyjnej na całym świecie należy też przyzwyczaić się, że dane o wskaźnikach cen towarów i usług konsumenckich są traktowane z najwyższą uwagą. Dzisiaj z Włoch miesiąc do miesiąca oczekuje się spadku CPI o 0,2% (poprzednie odczyt to -2%), co dałoby roczne CPI na poziomie 1,2%. Na koniec dnia o godzinie 16:00 poznamy wskaźnik zaufania konsumentów, który według prognoz ma wynieść 111 (wobec 111,8 rok w poprzednim okresie).

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)