Trwa ładowanie...

W ciągu roku ceny mieszkań używanych najbardziej wzrosły w Sopocie

W ciągu roku ceny ofertowe mieszkań z drugiej ręki wzrosły najbardziej w Sopocie i Opolu, a spadły w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim - wynika z raportu serwisu nieruchomości Domy.pl i doradców finansowych Open Finance. W stolicy zmiana była niewielka.
Share
W ciągu roku ceny mieszkań używanych najbardziej wzrosły w Sopocie
Źródło: WP.PL, Fot: Izabela Trzaska
d3k4ny4

W maju br. średnie ceny ofertowe lokali na rynku wtórnym najbardziej wzrosły rok do roku w Sopocie, Opolu i Gdańsku - odpowiednio: o 4 proc. do 9733 zł za metr kw. mieszkania, o 3,5 proc. do 4284 zł i o 2,6 proc. do 5822 zł.

W ciągu roku ceny ofertowe mieszkań używanych najbardziej spadły w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim i Olsztynie.

W Kielcach cena metra kwadratowego mieszkania obniżyła się w maju 2014 roku wobec tego samego okresu rok wcześniej o 2,5 proc. do 4229 zł. Drugi pod względem skali spadków cen był Gorzów Wielkopolski (o 1,9 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 2857 zł. Dalej znalazł się Olsztyn - tu ceny mieszkań spadły o 1,8 proc. - do 4350 zł.

d3k4ny4

W ciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła o 0,3 proc. i wynosiła 8351 zł.

Szef serwisu nieruchomości Domy.pl Marcin Drogomirecki powiedział PAP, że obecnie można mówić o stabilizacji cen na rynku mieszkań używanych. Nadal - jego zdaniem - najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, a także trzypokojowe, jeżeli można je kupić za niewielką dopłatą.

Drogomirecki szacuje, że skala wzrostu cen mieszkań z drugiej ręki na koniec roku będzie zależała m.in. od tego, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza naszego kraju, a przede wszystkim na rynku pracy. - Nie spodziewam się znaczącego wzrostu cen mieszkań. Przed nami okres stabilizacji cen na rynku wtórnym. Tańsze będą lokale w starym budownictwie, o niższym standardzie. Wyższych cen należy spodziewać się w przypadku mieszkań świetnie zlokalizowanych, o wysokim standardzie, które stanowią ofertę dla osób zamożniejszych - ocenił.

d3k4ny4

Podziel się opinią

Share
d3k4ny4
d3k4ny4