W ciągu roku oceny sytuacji na rynku pracy poprawiły się - CBOS

07.04. Warszawa (PAP) - W ciągu ostatniego roku oceny sytuacji na polskim rynku pracy poprawiły się - wynika z dorocznego badania CBOS. Nadal jednak przeważają oceny negatywne, zaś...

07.04. Warszawa (PAP) - W ciągu ostatniego roku oceny sytuacji na polskim rynku pracy poprawiły się - wynika z dorocznego badania CBOS. Nadal jednak przeważają oceny negatywne, zaś jeśli chodzi o przewidywania, to 54 proc. respondentów nie spodziewa się zmian na rynku pracy, a pesymiści przeważają nad optymistami.

"Obecnie trzy czwarte badanych (76 proc., spadek o 8 punktów procentowych) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, z czego ponad jedna czwarta (26 proc., spadek o 7 punktów) sytuację w tym wymiarze określa jako bardzo złą. Przeciwnego zdania są jedynie nieliczni badani (4 proc., wzrost o 2 punkty). Co szósty ankietowany (16 proc., wzrost o 6 punktów) określa sytuację na rynku pracy w kraju jako ani dobrą, ani złą" - napisano w komunikacie.

Ogólną sytuację na rynku pracy w Polsce respondenci oceniali poprzednio w marcu ubiegłego roku. CBOS zwraca uwagę, że od poprzedniego badania wyraźnie poprawiły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

"Obecnie nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc., spadek w ciągu roku o 19 punktów procentowych) przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie, z czego pięciu na stu (5 proc., spadek o 5 punktów) spodziewa się radykalnego pogorszenia" - napisano.

"Ponad połowa respondentów (54 proc., wzrost o 15 punktów) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, natomiast co dziewiąty respondent (11 proc., wzrost o 3 punkty) oczekuje w tym względzie poprawy, przy czym jedynie sporadycznie wyrażany jest zdecydowany optymizm (1 proc.)" - dodano.

CBOS zaznacza, że obecne notowania są wyraźnie lepsze niż w marcu ubiegłego roku, ale także mniej pesymistyczne niż w latach 2011 i 2012.

"Jednocześnie aktualny poziom optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższego roku jest ciągle niższy niż pod koniec 2009 roku i na początku 2010, a tym bardziej niż w latach 2006-2008" - napisano.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługicbos

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)