W Europie Zachodniej klienci zmieniają sprzedawcę gazu tak jak operatora komórkowego. W Polsce też to jest możliwe. Jak to zrobić?
W Wielkiej Brytanii ponad milion gospodarstw domowych rocznie decyduje się na przejście do innego sprzedawcy błękitnego paliwa. W Polsce to wciąż ułamek procenta, choć zmiana sprzedawcy może oznaczać niższe koszty i lepszą obsługę.
21.11.2016 10:52
W Wielkiej Brytanii ponad milion gospodarstw domowych rocznie decyduje się na przejście do innego sprzedawcy błękitnego paliwa. W Polsce to wciąż ułamek procenta, choć zmiana sprzedawcy może oznaczać niższe koszty i lepszą obsługę.
Rodzimy rynek gazu został uwolniony w 2007 roku. Nadal jednak występowały na nim liczne ograniczenia i dopiero w połowie 2014 r. pojawiła się faktyczna możliwość wyboru alternatywnego sprzedawcy. W 2014 r. łączna liczba klientów, którzy podpisali nowe umowy, sięgnęła 7 tysięcy. Obecnie około 200 firm posiada koncesję na obrót gazem ziemnym, natomiast aktywnie działa ok. 20 sprzedawców. ##Czy warto? Na koniec II kwartału 2016 r. w Polsce miało miejsce już ponad 48 tys. skumulowanych zmian sprzedawcy gazu. I choć klientów chętnych do zmiany wciąż przybywa, to przy ok. 6,5 milionach odbiorców gazu liczba ta stanowi niewielki odsetek.
- Zmiana sprzedawcy gazu jest tak łatwa, jak zmiana operatora sieci komórkowej czy internetu. Zwykle wystarczy podpisanie umowy i pełnomocnictwa, na podstawie którego sprzedawca załatwia wszystkie formalności. To naprawdę proste, a do tego często wiąże się z obniżeniem rachunków o około 10 procent – mówi Sebastian Lachowski, dyrektor zarządzający sprzedażą w firmie Hermes Energy Group S.A., właściciela marki HEG. ##Zmiana się opłaca. Gospodarstwa domowe mogą zyskać Nawiązanie współpracy z nowym dostawcą gazu może zagwarantować oszczędności rzędu nawet 10 procent w skali roku na koszcie paliwa gazowego. Klient skorzysta jednak nie tylko na niższych rachunkach - niezależni sprzedawcy oferują np. elastyczne warunki umowy i formy rozliczenia. Odbiorcy gazu, którym zależy na przejrzystości opłat i taryf, mogą sprawdzić, za co płacą - ile kosztuje sam surowiec, a ile dodatkowe opłaty. ##Procedura zmiany sprzedawcy gazu. Od czego zacząć? Pierwszy krok przy zmianie sprzedawcy gazu to podpisanie umowy z nowym
partnerem. Klient wybiera ofertę - powinien ją dobrze przeanalizować, by uniknąć niekorzystnych zapisów. Po złożeniu podpisu na dokumencie, należy pamiętać o rozwiązaniu kontraktu z dotychczasowym sprzedawcą. Aby było to możliwe, musi upłynąć okres wypowiedzenia ustalony przez strony umowy.
Co dalej? O dokonanej zmianie musi dowiedzieć się operator zarządzający sieciami. Od dnia złożenia powiadomienia dystrybutor ma 21 dni na to, by fizycznie umożliwić korzystanie z usług nowego sprzedawcy. Klient nie musi tego samodzielnie załatwiać. Większość firm przejmuje rolę przedstawiciela klienta, który w jego imieniu załatwia wszystkie formalności. Do tego wystarczy udzielić stosownego upoważnienia. Zwykle cała procedura trwa około miesiąca. ##Podpisanie nowej umowy. Jak to wygląda w praktyce? Opiszmy to pokrótce na przykładzie wspomnianej już firmy Hermes Energy Group (HEG). Klient kontaktuje się z doradcą - za pośrednictwem infolinii lub formularza na stronie internetowej. Na spotkaniu otrzymuje pełną informację, jak funkcjonuje uwolniony rynek gazu ziemnego, skąd się biorą oszczędności, a także ofertę z kalkulacją własnych korzyści. W kolejnym etapie, jeśli zdecyduje się na zmianę, następuje podpisanie umowy. Co z zobowiązaniami wobec dotychczasowego dostawcy?
HEG wyręcza nabywcę w dopełnianiu formalności. Na podstawie posiadanego pełnomocnictwa wypowiada umowę u poprzedniego sprzedawcy i przekazuje niezbędne informacje o zmianach do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego. Odbiorca następnie otrzymuje gaz od nowego sprzedawcy. Przejście do innej firmy nie wymaga wymiany instalacji, gdyż wszyscy odbiorcy korzystają ze wspólnej sieci zarządzanej przez niezależnych operatorów odpowiadających za przesył surowca oraz urządzenia pomiarowe. W Polsce wiodącym operatorem jest Polska Spółka Gazownictwa, która pokrywa ok. 95 proc. powierzchni kraju. ##Na co uważać przed podpisaniem umowy Wolny rynek gazu jest dość młody i niestety wciąż można na nim spotkać firmy, które stosują nieuczciwe praktyki. Dlatego cena nie powinna być jedynym czynnikiem przemawiającym za wyborem nowego sprzedawcy. Należy również wziąć pod uwagę jego rzetelność, skąd pozyskuje gaz czy jakość obsługi. Sama umowa, którą otrzymamy do podpisania, powinna być zrozumiała i nie zawierać żadnych
niekorzystnych dla klienta zapisów.
Przy podpisywaniu umowy należy pamiętać, że zawsze mamy prawo poprosić o kilka dni na zapoznanie się z jej zapisami. Przedstawiciel uczciwej firmy nie powinien nalegać na podpisanie umowy od razu po przedstawieniu oferty. Każdy ma prawo dokładnego zastanowienia się nad proponowanymi warunkami i przyjrzenia się umowie, którą miałby podpisać. Jej kopia powinna zawsze pozostać u klienta.
Jeśli klient podpisuje umowę poza siedzibą firmy, to zgodnie z polskim prawem ma 14 dni na jej wypowiedzenie bez jakichkolwiek konsekwencji.
Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, można podpisać umowę z nowym sprzedawcą i skorzystać z lepszych warunków i tańszego gazu.
Partnerem artykułu jest Hermes Energy Group S.A. (właściciel marki HEG)