W Gdańsku zbudowano statek badawczo-szkoleniowy dla Nigerii
Navimor Int. i Stocznia Wisła w Gdańsku zbudowały statek badawczo-szkoleniowy dla Nigerii. Jednostka o wartości ok. 8 mln euro jest 124 statkiem zbudowanym w Polsce dla tego kraju. Matką chrzestną "Bayagbona" była żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan.
13.08.2014 16:35
W środę w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu jednostki. Z tej okazji do Gdańska przyjechała liczna delegacja przedstawicieli rządu i biznesu Nigerii. Polskę reprezentowali m.in. wiceminister gospodarki Andrzej Dycha oraz przedstawiciele ministerstw finansów i spraw zagranicznych.
Statek badawczo-szkoleniowy "Bayagbona" jest pierwszą nową jednostką badawczą w 50. letniej historii Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza, zaprojektowaną specjalnie dla potrzeb tej instytucji. W przetargu na budowę jednostki polskie firmy pokonały konkurentów z Azji i Europy.
Główny projektant statku, Krzysztof Pawlak poinformował dziennikarzy, że "najtrudniejsze było połączenie kilku funkcji, które jednostka będzie pełnić, czyli prowadzenie badań i połowów oraz szkoleń dla załóg". Nowoczesny, specjalistyczny statek wyposażony jest w najnowszą specjalistyczną aparaturę do badań hydrograficznych i studiów nad zasobami morza; posiada laboratoria fizyko-chemiczne. Ponadto jednostka wyposażona jest w urządzenia połowowe i nowoczesną przetwórnię spełniającą międzynarodowe normy sanitarno-weterynaryjne.
Prezes Navimoru Int., wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Remontowa Holding, Romuald Kinda poinformował, że ponad 39-metrowej długości "Bayagbona" jest najnowocześniejszym statkiem szkoleniowym i rybackim, który będzie operował na zachodnim wybrzeżu Afryki. Jednostka może pracować ok. 100 mil od brzegu i przez niespełna 30 dni pływać bez zawijania do portu.
Poinformował, że obecnie prowadzone są rozmowy na temat budowy w Polsce dwóch kolejnych tego typu statków badawczych oraz utworzenia wyższej szkoły morskiej na południu Nigerii.
Ambasador Nigerii w Polsce, dr Samuel Jimba przyznał podczas uroczystości, że "stosunki polsko-nigeryjskie układają się wspaniale". Jest przekonany, że "jest wiele nigeryjskich firm, które mogłyby współpracować z Polską".
Nigeryjski minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich dr Akinwumi Adesina zwrócił uwagę, że Nigeria jest "najsilniejszą gospodarką Afryki". "Chcemy, aby była też globalnym dostawcą żywności, a przede wszystkim chcemy, aby stała się samowystarczalna w zakresie wykorzystywania zasobów morskich" - dodał.
Romuald Kinda poinformował, że współpraca pomorskich firm, głównie Holdingu Remontowa, stoczni Wisła i Navimoru z Nigerią trwa od ponad 30 lat. W Gdańsku zbudowano m.in. 124 jednostki (statki rybackie, promy) dla armatorów nigeryjskich oraz największy pływający dok dla stoczni w tym kraju. W Lagos Navimor zbudował największą w zachodniej Afryce stocznię Nigerdock. Podał, że 160 pracowników stoczni Remontowej i Wisła pracowało i szkoliło Nigeryjczyków. Obecnie w Akademii Morskiej w Gdyni jest ponad 20 studentów z Nigerii. Zaznaczył, że Remontowa Holding jest jedyną grupą stoczniową z Europy, która regularnie współpracuje z afrykańskimi krajami, głównie z Nigerią i Angolą.
Po uroczystości w stoczni, z małżonką prezydenta Nigerii Patience Jonathan w Sopocie spotkała się żona premiera, Małgorzata Tusk.
W kwietniu 2013 roku z oficjalną wizytą w Nigerii przebywał premier Donald Tusk. Jak poinformowała na swojej stronie Kancelaria Premiera, Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce i pierwszym partnerem w Afryce Zachodniej. Obroty w wymianie handlowej od kilku lat systematycznie rosną. Na rzez Nigerii Polska udziela pomocy rozwojowej. W 2013 r. zrealizowano trzy projekty o łącznej wartości 35 tys. euro; w 2014 r. Polska przekazała natomiast 33 tys. euro na dwa projekty rozwojowe.