W I kw. kontynuowany był trend spadku cen mieszkań, także w wymiarze nominalnym- NBP

01.06. Warszawa (PAP) - W I kwartale 2011 r. na rynku nieruchomości kontynuowany był trend spadku cen mieszkań, także w wymiarze nominalnym - wynika z kwartalnego raportu NBP. Z...

01.06.2011 | aktual.: 01.06.2011 14:38

01.06. Warszawa (PAP) - W I kwartale 2011 r. na rynku nieruchomości kontynuowany był trend spadku cen mieszkań, także w wymiarze nominalnym - wynika z kwartalnego raportu NBP. Z raportu wynika także, że mieszkaniowa akcja kredytowa banków była na poziomie zbliżonym do zanotowanej w analogicznym okresie 2010 r.

"Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce w I kwartale 2011 r. prowadzi do wniosków, że obserwowano stopniowe wyhamowanie spadku cen mieszkań (ofertowe, transakcyjne, na rynku pierwotnym i wtórnym) w największych miastach, jednak w większości przypadków spadały one nadal w wymiarze realnym" - napisano w komentarzu do raportu.

"(...) w analizowanym okresie występowała kontynuacja większości procesów obserwowanych w 2010 r., które można określić jako przesuwanie się rynku w kierunku nowego punktu równowagi, przy niższych cenach mieszkań i mniejszych kosztach produkcji" - dodano.

Z raportu wynika, że mieszkaniowa akcja kredytowa banków była na poziomie zbliżonym do zanotowanej w analogicznym okresie 2010 r. oraz, że zaobserwowano zmniejszenie zyskowności kredytów mieszkaniowych.

Według ekonomistów NBP negatywny wpływ na popyt na kredyty i mieszkania miał wzrost stóp procentowych nowo udzielanych złotowych kredytów mieszkaniowych oraz ich udział w całości nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych.

Z raportu wynika także, że w I kwartale 2011 r. miał miejsce dalszy, niewielki spadek udziału kredytów denominowanych w walutach obcych w kredytach ogółem, który wraz ze spadkiem dostępności kredytów złotowych - efektu wzrostu stóp procentowych spowodował kolejny, choć niewielki spadek ogólnej dostępności kredytu, który przekładał się na popyt na kredyty i w konsekwencji na popyt mieszkaniowy. Zjawisko to spowodowało, że faktyczne wypłaty kredytów były zbliżone do poziomu z I kw. ubiegłego roku, a w wielkościach realnych były niższe. (PAP)

nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansenieruchomościbanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)