W II poł. '09 bezrobocie prawdopodobnie będzie wzrastać - BIEC
30.7.Warszawa (PAP) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu nie zmienił istotnie swojej wartości; w II połowie roku można...
30.7.Warszawa (PAP) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu nie zmienił istotnie swojej wartości; w II połowie roku można się spodziewać wzrostu bezrobocia - podało w comiesięcznym raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
"W drugiej połowie roku, gdy minie sezonowe ożywienie, bezrobocie najprawdopodobniej będzie wzrastać. Koniunktura gospodarcza nadal jest bowiem słaba, co ogranicza zapotrzebowanie na pracowników" - napisali eksperci BIEC.
"Jednak najnowsze dane dają nadzieję, że tempo wzrostu stopy bezrobocia ustabilizuje się i jej wzrost nie będzie gwałtowny" - dodali.
Jak wskazuje BIEC, do utrzymania WRP na dotychczasowym poziomie przyczyniła się poprawa niektórych jego komponentów, a w szczególności tych wrażliwych na krótkotrwałe wahania. Pozostałe komponenty Wskaźnika kolejny miesiąc z rzędu pogorszyły się i w rezultacie przyjął on wartość zbliżoną do tej sprzed miesiąca.
"Nie należy oczekiwać trwałego spadku bezrobocia w bieżącym roku, gdyż siła negatywnych tendencji jest nadal znaczna, choć prawdopodobnie w nadchodzących miesiącach tempo zwolnień nieco się zmniejszy i to niezależnie od zmian sezonowych. W rezultacie negatywne zmiany na rynku pracy powinny nieco osłabnąć" - napisano w komentarzu do badań.
"W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 10,7 proc. wobec 10,8 proc. w kwietniu. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia spadła z 10,9 proc. w kwartale poprzednim do 10,8 proc." - dodano.
"To pierwszy jej spadek od początku roku" - napisano także.
Od trzech miesięcy poprawiają się oceny obecnego i przewidywanego w najbliższych 3-4 miesiącach stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych.
"Wprawdzie w tej kwestii nadal panuje pesymizm, na co wskazują oceny zatrudnienia formułowane przez menedżerów, lecz poprawa wydaje się być dosyć istotna" - ocenił BIEC.
Wskaźnik oceny wyniósł bowiem -28 pkt (-29 pkt w maju) podczas gdy na koniec I kwartału br. był o 10 punktów niższy.
"Oceny zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych drugi miesiąc z rzędu poprawiały się i nie wynikało to jedynie z sezonowego ożywienia" - dodali autorzy badań. (PAP)
zaj/ fdu/ pam/