Trwa ładowanie...
d3al7nk

W II Polska nie spełniała kryterium stabilności cen, wypełniała kryterium stóp procentowych - MF

16.04. Warszawa (PAP) - W lutym 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen, wypełniała zaś kryterium stóp - wynika z kwietniowego numeru Monitora konwergencji...

d3al7nk
d3al7nk

16.04. Warszawa (PAP) - W lutym 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen, wypełniała zaś kryterium stóp - wynika z kwietniowego numeru Monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W lutym 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP zwiększyło się do 4,0 proc.. Jednocześnie wartość referencyjna wyniosła 3,0 proc. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii. Z grupy referencyjnej została wykluczona Grecja jako państwo, którego dynamika HICP w znaczącym stopniu odbiegała od strefy euro jako całości (o 7,4 pkt. proc.)" - napisano w raporcie.

Lutowe prognozy Komisji Europejskiej dla wszystkich państw UE implikują niewypełnianie przez Polskę kryterium stabilności cen w horyzoncie prognozy, tj. do końca 2013 r.

"Z prognoz wynika, że różnica między odpowiednią wartością dla Polski a wartością referencyjną powinna się w tym okresie zawierać w przedziale 0,4-1,4 pkt. proc. i będzie wyższa niż wcześniej oczekiwano (maksymalnie 1,4 pkt. proc. w 2012 r. wobec oczekiwanego wcześniej 0,5 pkt. proc.)" - napisano.

d3al7nk

W lutym 2012 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych.

"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,8 proc. i była o 1,8 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 7,6 proc. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach. Skład tej grupy nie uległ zmianie w stosunku do sierpnia 2011 r., dlatego wartość referencyjna cechuje się względnie wysoką stabilnością" - napisano. (PAP)

map/ osz/

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk