W III kw. przedsiębiorstwa informują o dalszej niewielkiej poprawie sytuacji ekonomicznej -
22.10. Warszawa (PAP) - W III kw. przedsiębiorstwa informują o dalszej niewielkiej poprawie sytuacji ekonomicznej, jednak spada optymizm prognoz, a spowolnienie dotyczy popytu,...
22.10.2010 | aktual.: 22.10.2010 10:53
22.10. Warszawa (PAP) - W III kw. przedsiębiorstwa informują o dalszej niewielkiej poprawie sytuacji ekonomicznej, jednak spada optymizm prognoz, a spowolnienie dotyczy popytu, zamówień, produkcji, eksportu oraz zatrudnienia - wynika z najnowszych badań koniunktury NBP.
"W III kw. przedsiębiorstwa poinformowały o dalszej niewielkiej poprawie swojej sytuacji ekonomicznej. Sprzyjał jej rosnący stopień wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek nadmiernych zapasów produktów gotowych. Utrzymała się również wysoka zdolność do regulowania zobowiązań, w tym zwłaszcza kredytów bankowych. Jednocześnie, drugi kwartał z rzędu, obniżył się optymizm prognoz kwartalnych. Pogorszenie zanotowano w odniesieniu do przewidywanej sytuacji, popytu, zamówień, produkcji, eksportu oraz zatrudnienia. Pozytywnie na tle tych prognoz zarysowały się natomiast nowo planowane inwestycje, choć skala tej poprawy nie sugeruje jeszcze znaczącego ożywienia" - napisano w raporcie.
Z badań wynika, że eksporterzy spodziewają się osłabienia tempa wzrostu sprzedaży zagranicznej, a spadek optymizmu w tej grupie ma miejsce mimo dobrych ocen koniunktury w Niemczech.
"W ślad za spadkiem optymizmu prognoz popytu przedsiębiorstwa rzadziej planują zwiększać zatrudnienie. Po czterech kwartałach wzrostu wskaźnik prognoz zatrudnienia wyhamował - pod koniec roku można oczekiwać, że redukcje będą nieco częstsze niż wzrost liczby pracowników. Trudno jest jednak obecnie ocenić, czy jest to korekta, czy zapowiedź odwrócenia obserwowanego w ciągu ostatniego roku trendu wzrostowego" - napisano.
NBP pisze, że skala planowanych podwyżek płac pozostaje niska.
"Odsetek firm zamierzających zwiększyć wynagrodzenia jest co prawda wyraźnie wyższy niż w 2009 r., ale wciąż poniżej swojej średniej długookresowej" - napisano.
NBP podaje, że odnotowano dalszy niewielki wzrost odsetka nowo planowanych inwestycji.
"Silniej podniósł się wskaźnik ważony wielkością zatrudnienia, co wynika m.in. z tego, że mniejsze przedsiębiorstwa mają jeszcze wolne moce produkcyjne, podczas gdy w dużych firmach potencjał produkcyjny jest wykorzystywany w wyraźnie większym stopniu - pojawia się tam potrzeba jego rozbudowy. Wiele przedsiębiorstw nadal deklaruje wstrzymywanie się z rozpoczęciem inwestycji, oczekując na silniejsze sygnały poprawy koniunktury. Natomiast te firmy, które są już w fazie realizacji inwestycji najczęściej będą je kontynuować. Rezygnacja z dokończenia rozpoczętych projektów jest obecnie rzadkim zjawiskiem. Stanowi to dodatkowe potwierdzenie dobrej sytuacji finansowej sektora realnego" - napisano.
Poniżej wybrane cytaty z raportu NBP:
POPYT, PRODUKCJA, EKSPORT
"W związku z niższym oczekiwanym zapotrzebowaniem na produkty oferowane przez ankietowane podmioty, w IV kw. br. można się spodziewać obniżenia tempa sprzedaży oraz produkcji. Pomimo odnotowanych w ostatnim badaniu spadków, obecne poziomy indeksów prognozowanego popytu oraz produkcji pozostają wyższe od obserwowanych przed rokiem. Spowolnienie oczekiwane jest przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym, zarówno przez eksporterów jak i przez podmioty oferujące swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym".
"Dane za III kw. i prognozy na IV kw. sugerują wyhamowanie tendencji wzrostowej w obszarze działalności eksportowej. Po okresie wyraźnej poprawy nastrojów, obserwowanej w drugiej połowie 2009 r. i na początku br. poziomy badanych wskaźników są nadal względnie niskie".
"W III kw. 2010 r. konkurencyjność cenowa polskiego eksportu nadal kształtowała się na stosunkowo wysokim poziomie, jednak ze względu na aprecjację złotego była nieco gorsza niż w poprzednim kwartale. We wrześniu średnie kursy graniczne opłacalności eksportu były istotnie niższe od kursów rzeczywistych dolara oraz euro, lekko wzrósł jednak odsetek eksporterów deklarujących problem nieopłacalnego eksportu".
ZATRUDNIENIE i WYNAGRODZENIE
"Po ponad roku rosnącego optymizmu w IV kw. br. prognozy zatrudnienia uległy niewielkiemu pogorszeniu. Jest to efektem spadku udziału przedsiębiorstw, które planują zwiększyć zatrudnienie, przy stabilnym odsetku przedsiębiorstw zwalniających".
"Pogorszenie prognoz nastąpiło w większości analizowanych przekrojów klasyfikacyjnych. W większości z nich wskaźnik prognoz zatrudnienia pozostaje ujemny, tj. plany ograniczenia zatrudnienia przeważają tam nad planowanym wzrostem".
"Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć wynagrodzenia kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005-2010. Wzrost płac obejmie nieco mniej przedsiębiorstw, ale też nieco większą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale. Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie na nieco niższym poziomie niż w poprzednim kwartale. Relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy poprawiła się w stosunku do poprzedniego kwartału. Więcej przedsiębiorstw deklaruje szybszy wzrost wydajności niż wynagrodzeń".
INWESTYCJE
"W IV kw. br. można oczekiwać niewielkiego wzrostu aktywności inwestycyjnej. Poprawie planów inwestycyjnych sprzyja coraz lepsza ocena sytuacji bieżącej przedsiębiorstw, dalszy wzrost wykorzystania zdolności produkcyjnych i odczuwalna poprawa dostępności kredytów bankowych. Wskaźnik nowych inwestycji zwiększył się w relacji kwartalnej i rocznej, jednak jego poziom świadczy o utrzymywaniu się niskiej aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw. Wiele firm nadal wstrzymuje się z realizacją inwestycji. Jednym z powodów ostrożności badanych inwestorów może być obserwowane wyhamowanie tempa poprawy wielu elementów ocen przyszłej sytuacji przedsiębiorstw".
KREDYT
"Pomimo znacznej poprawy dostępności kredytu bankowego, przedsiębiorstwa z większości analizowanych klas nadal wykazują niski popyt na kredyt i wciąż planują ograniczać zadłużenie z tego tytułu. Od ponad roku oprocentowanie kredytów złotowych jest stabilne, jednakże coraz więcej przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu oprocentowania w najbliższym okresie".
CENY
"Oczekiwania inflacyjne wzmacniają się wyraźnie od pół roku. Spodziewany wzrost cen (CPI) będzie w ciągu następnych 12 miesięcy znacznie silniejszy niż oczekiwano zarówno w poprzednim kwartale, jak też w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost cen oferowanych przez przedsiębiorstwa produktów i usług przyspieszył w III kw. br., wyhamowaniu natomiast uległy prognozy dynamiki na IV kw. br. Wyhamowały również oczekiwania odnośnie dynamiki cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji". (PAP)
map/ asa/