Trwa ładowanie...
d39efcg

W III kw. w PKN Orlen wzrósł wynik operacyjny segmentu rafineryjnego i petrochemicznego, ale spadł

29.10. Warszawa (PAP) - W trzecim kwartale 2010 roku PKN Orlen poprawił wyniki operacyjne segmentu rafineryjnego i petrochemicznego. Spadł jednak wynik operacyjny detalu -...

Share
d39efcg

29.10. Warszawa (PAP) - W trzecim kwartale 2010 roku PKN Orlen poprawił wyniki operacyjne segmentu rafineryjnego i petrochemicznego. Spadł jednak wynik operacyjny detalu - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Segment rafineryjny:

PKN Orlen poinformował, że w III kwartale 2010 roku zysk operacyjny segmentu rafineryjnego grupy wyniósł 462 mln zł i był o 325 mln zł rok do roku wyższy.

d39efcg

"Dodatni wpływ czynników makroekonomicznych obejmujących dyferencjał, marżę rafineryjną oraz kursy walut obcych przyczyniły się do poprawy wyniku operacyjnego o 338 mln zł rok do roku" - napisano w komunikacie.

Orlen poinformował, że pozytywny wpływ zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów w III kwartale 2010 roku był niższy o 211 mln zł rok do roku w stosunku do danych porównywalnych.

Wzrost sprzedaży rafineryjnej o 3 proc. odnotowany głównie w Grupie Unipetrol i Orlen Lietuva przyczynił się do poprawy wyniku operacyjnego segmentu o 46 mln zł.

Na poprawę wyniku operacyjnego segmentu wpłynęły dodatkowo działania związane z optymalizacją kosztów operacyjnych segmentu oraz dodatni wynik na pozostałej działalności operacyjnej.

d39efcg

Segment detaliczny:

W III kwartale 2010 roku zysk operacyjny segmentu detalicznego Grupy Orlen spadł do 309 mln zł z 363 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wolumenowa sprzedaż paliw wzrosła o 6 proc. głównie na rynku polskim i niemieckim, osiągając rekordowy poziom 1.940 tys. ton, co poprawiło wynik operacyjny segmentu o 22 mln zł.

Utrzymujący się negatywny trend w poziomach marż paliwowych wynikający głównie z wysokiego poziomu cen paliw spowodował zmniejszenie wyniku operacyjnego segmentu o 102 mln zł.

d39efcg

Pozostałe czynniki związane głównie z wyższymi marżami ze sprzedaży towarów i usług pozapaliwowych, niższą amortyzacją segmentu oraz dodatnim wynikiem na pozostałej działalności operacyjnej, dotyczącym aktualizacji odpisów aktualizujących aktywa segmentu, przyczyniły się do poprawy wyniku operacyjnego segmentu o 26 mln zł rok do roku - podała spółka.

Petrochemia:

PKN poinformował, że w III kwartale 2010 roku zysk operacyjny segmentu wzrósł do 142 mln zł z 65 mln zł w III kwartale 2009 roku.

Wpływ czynników makroekonomicznych związanych ze wzrostem marż na produktach petrochemicznych oraz zmian kursu walutowego spowodował zwiększenie wyniku operacyjnego segmentu o 82 mln zł.

d39efcg

Spółka podała, że wpływ zmian cen produktów petrochemicznych na wycenę zapasów obniżył wynik operacyjny segmentu o 43 mln zł.

Stabilny wzrost sprzedaży olefin i poliolefin oraz zwiększony popyt rynkowy w obszarze nawozów sztucznych, przy niższej sprzedaży tworzyw sztucznych w konsekwencji awarii instalacji produkcyjnych w Anwilu, spowodowały zwiększenie wyniku operacyjnego segmentu o 32 mln zł.

Z kolei optymalizacja kosztów stałych i wynagrodzeń oraz niższa amortyzacja segmentu zwiększyły wynik segmentu o 18 mln zł rok do roku.

Ujemny wynik na pozostałej działalności operacyjnej w wysokości 14 mln zł związany jest głównie z odpisami aktualizującymi majątek rzeczowy. (PAP)

pif/ asa/

d39efcg

Podziel się opinią

Share
d39efcg
d39efcg