Trwa ładowanie...
dii30ho

W IV saldo przepływów SPW u inwestorów zagranicznych bliskie zrównoważenia - Marczak

30.04. Warszawa (PAP) - Po spadku zaangażowania inwestorów zagranicznych w obligacje skarbowe w marcu o 1,8 mld zł, w kwietniu saldo przepływów papierów w posiadaniu nierezydentów...

dii30ho
dii30ho

30.04. Warszawa (PAP) - Po spadku zaangażowania inwestorów zagranicznych w obligacje skarbowe w marcu o 1,8 mld zł, w kwietniu saldo przepływów papierów w posiadaniu nierezydentów jest obecnie bliskie zrównoważenia - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

"W marcu portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych zmniejszył się o 1,8 mld zł. W kwietniu wykupiliśmy od inwestorów zagranicznych zapadające obligacje o wartości 10,2 mld zł. Pomimo tego saldo przepływów obligacji u inwestorów zagranicznych w kwietniu jest obecnie bliskie zrównoważenia" - napisał w komentarzu Marczak.

Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w obligacje na koniec marca 2014 roku spadło do 186.883,8 mln zł z 188.704,83 mln zł na koniec lutego.

Marczak powtórzył także, że po kwietniu resort finansów sfinansował 82 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych na 2014 rok.

dii30ho

"Po kwietniu mamy sfinansowane 82 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych i utrzymaną rezerwę środków złotowych i walutowych na poziomie ponad 30 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami ograniczamy więc liczbę przetargów i wartość podaży obligacji skarbowych" - poinformował.

W maju MF zaoferuje 8 maja obligacje PS0719/WZ0119 o łącznej wartości 3,0-5,0 mld zł

"W maju przeprowadzimy tylko jeden przetarg obligacji, na którym wystawimy nową serię obligacji 5-letnich uzupełnioną o obligacje zmiennoprocentowe. Podaż obligacji została ograniczona do 5 mld zł. Zgłoszone zainteresowanie obligacjami średnioterminowymi i mocno ograniczone potrzeby pożyczkowe do końca roku spowodowały, że tym razem nie odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie inwestorów na obligacje 2-letnie" - wyjaśnił Marczak.

"Relatywnie duże wykupy obligacji przypadające w najbliższych dwóch latach powodują bowiem, że w dobrej sytuacji rynkowej preferujemy papiery o dłuższej zapadalności" - dodał.

dii30ho

Dyrektor departamentu w MF przypomina także, że zaplanowany na maj przetarg obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego będzie pierwszym przeprowadzanym przez BGK po ponad dwuletniej przerwie.

"Na przetarg wystawione będą nowe obligacje 10-letnie o wartości 1-2 mld zł i zapadalności w październiku 2024 roku. Wynik aukcji zgodny z oczekiwaniami oznaczać będzie, że powinna ona być jedynym przetargiem obligacji drogowych w obecnym roku" - poinformował.

Przetarg BGK, na którym oferowane będą obligacje IDS1024 zaplanowano na 22 maja. (PAP)

bg/ osz/

dii30ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dii30ho