Trwa ładowanie...
d2usc8b

W JSW powstał komitet protestacyjno-strajkowy

12.06. Jastrzębie Zdrój (PAP) - Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano we wtorek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. To efekt m.in. braku porozumienia z zarządem...
Share
d2usc8b

12.06. Jastrzębie Zdrój (PAP) - Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano we wtorek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. To efekt m.in. braku porozumienia z zarządem spółki ws. podwyżki płacy zasadniczej.

W lutym związki zawodowe wszczęły dwa spory zbiorowe z zarządem JSW. Jeden dotyczył odrzucenia postulatu podwyżek płacy zasadniczej o 7 proc., a drugi wprowadzenia nowych umów dla nowych pracowników, ponieważ - w ocenie związkowców - te umowy są próbą pozbawienia nowych pracowników przywilejów, np. prawa do nagrody barbórkowej, 14. pensji, dodatku stażowego.

Brak porozumienia z zarządem JSW oraz wykorzystanie wszystkich możliwości prawnych, takich jak negocjacje, rokowania oraz mediacje zmusza stronę społeczną do podjęcia kolejnych działań zgodnych z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - poinformował we wtorek rzecznik Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Piotr Szereda.

d2usc8b

Dodał, że w czwartek przed każdą zmianą odbędą się tzw. masówki z pracownikami, czyli spotkania informacyjne. Z kolei na połowę przyszłego tygodnia planowane jest referendum, w trakcie którego pracownicy spółki zdecydują, czy wyrażają zgodę na przeprowadzenie strajków w związku niezrealizowaniem postulatów z lutego.

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer powiedziała we wtorek PAP, że "po podpisaniu protokołów rozbieżności związki zawodowe mają prawo zasięgnąć opinii załogi, czy jest skłonna podjąć jakąś akcję protestacyjną".

"Liczymy na rozsądek naszej załogi, na to, że czuje się doceniona, wie, że jest jedną z najlepiej wynagradzanych załóg" - powiedziała.

Dodała, że zarząd JSW wprowadził ostatnio premie zadaniową i motywacyjną, a pracownicy otrzymają nagrodę z zysku i dywidendę z akcji.

Jastrzębska Spółka Węglowa podała w lutym, że w 2011 r. pracownicy JSW zarobili średnio 7505,39 zł brutto miesięcznie (fundusz płac łącznie z nagrodami rocznymi, jubileuszami, premiami, odprawami).

Pod koniec 2011 roku JSW zatrudniała ponad 22,9 tys. osób, z czego ok. 18,3 tys. to pracownicy pracujący pod ziemią.(PAP)

ktp/ amac/ pel/

d2usc8b

Podziel się opinią

Share
d2usc8b
d2usc8b